Yunan medyasında Erdoğan rüzgarı Yunan medyasında Erdoğan rüzgarı

İspanya’da Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve Sumar partilerinden oluşan azınlık sol koalisyon hükümeti, Temsilciler Meclisi’nde 16 Kasım’da yapılan oylamada güvenoyu aldı. Hükümet, Katalonya ve Bask bölgelerindeki ayrılıkçı partilerin dışarıdan desteğini almak için af yasası çıkartma ve bölgesel hakları genişletme gibi siyasi ve ekonomik vaatlerde bulundu.

Sol koalisyon hükümeti ikinci kez kuruldu


İspanya’da 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin ardından ülkenin demokrasi tarihindeki ikinci sol koalisyon hükümeti kuruldu. PSOE lideri Pedro Sanchez, 3 Ekim’de Kral 6. Felipe’den hükümeti kurma görevini aldıktan sonra, küçük sol partilerin ittifakından oluşan Sumar ile azınlık koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı. PSOE, 350 sandalyeli mecliste 121, Sumar ise 31 milletvekiline sahip. Hükümet, gerekli olan 176 sandalyelik mutlak çoğunluğu sağlamak için Katalonya, Bask, Galiçya ve Kanarya Adaları’nda faaliyet gösteren altı siyasi partinin dışarıdan desteğini aldı.

Ayrılıkçı partilere af yasası vaadi


PSOE, hükümet kurabilmek için ayrılıkçı partilerle yaptığı anlaşmalarda, 2012 yılından bu yana Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı girişimlerden dolayı hüküm giyen veya haklarındaki yargı süreci devam eden 400’e yakın Katalan siyasetçi ve aktiviste af yasası çıkartma vaadinde bulundu. Bu kapsamda, hükümetin atacağı adımları izleyip denetleyecek uluslararası bir mekanizmanın kurulması planlandı. Ayrıca, Katalonya özerk yönetimine bazı finansal ayrıcalıklar tanınması da söz konusu. PSOE, Bask bölgesindeki partilerle de anlaşarak, bölgedeki sosyal güvenlik haklarını ve yerel polisin yetkilerini güçlendirmek, Bask’ın uluslararası forumlardaki varlığını teşvik etmek ve Bask ulusunun tanınması gibi vaatlerde bulundu.

Sağ partilerden tepki


İspanya’da mecliste 137 milletvekiliyle birinci parti konumunda bulunan sağ görüşlü Halk Partisi (PP) ile 33 milletvekiliyle üçüncü büyük parti olan aşırı sağ görüşlü Vox partileri, ayrılıkçı Katalanlara getirilmek istenen affa karşı ülkede seferberlik başlattı. Son olarak 12 Kasım’da 52 kentte gösteriler düzenleyerek yüz binlerce İspanyol’u meydanlara indiren PP, olası affın İspanyol demokrasisine ve hukuk devletine darbe olacağını savunarak erken seçim istedi. Vox Partisi ise, hükümetin ayrılıkçı partilerle yaptığı anlaşmaları yargıya taşıyacağını duyurdu.

Kaynak: HABER MERKEZİ