HABER MERKEZİ - Piyasalar, bu hafta merkez bankalarının faiz kararları ve diğer önemli gelişmelere odaklanıyor. Altın ve gümüş yatırımcıları, borsa yatırımcıları ve döviz piyasası oyuncuları için önemli soruları İslam Memiş, TV100’deki köşesinde yazdı. Altın ve gümüş yükselecek mi? Borsa ne olur? Faiz beklentileri neler? İslam Memiş’in öngörüleri şöyle;

‘PİYASANIN BEKLENTİSİ 500 BAZ PUAN ARTIRIM’

Memiş, “Para piyasaları için bu hafta oldukça önemli. Dışarıda Fed, içeride TCMB’nin faiz kararları takip edilecek. Bu hafta merkez bankalarını faiz kararı nedeniyle volatilite oldukça yüksek olacak. Amerika Merkez Bankası (Fed), çarşamba akşamı faiz kararını açıklayacak. Fed’in faizleri pas geçeceğini, Kasım’da 25 baz puan faiz artıracağını tahmin ediyorum. Geçen hafta dolar endeksi (dxy), 105 seviyesinin üzerini test etmiş, dolar karşısındaki enstrümanlar değer kaybetmişti. Bu hafta ters rüzgâr esebilir. Yani, bu hafta (Fed sonrası) dolar uluslararası piyasalarda değer kaybedebilir, dolar karşısındaki enstrümanlar değer kazanabilir. Dolar endeksinde 104,50-106,0 seviyesini takip edeceğim. Fed’in faiz kararı sonrası 104,50 seviyesinin altına sarkabilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ise faiz artırımı yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak kaç baz puan faiz artıracağı belirsiz. Kapalı kutu olduğundan kimse bilmiyor! Piyasanın genel kanısı politika faizinde 500 baz puan artırım yapacağı yönünde.  Bu hafta hangi bant aralıklarını takip edeceğim?” diye konuştu. 

BORSADA KISA VADEDE NEGATİF BEKLENTİ

Memiş, “7 bin 961 puandan kapanış yapmıştı. 7 bin 750-7 bin 500 ve 7 bin 150 puan öngörümde bir değişiklik yok. Zaman zaman tepki alımı görsek de altta ihlal edilen alanların test edilmesi gerekiyor. Uzun vadede pozitif ancak kısa vadede negatif beklentim devam ediyor” diye söyledi. 
Memiş ayrıca dolarda yönün yukarı yönlü olduğunu dile getirirken, Euro’da orta ve uzun vadede pozitif beklentisinin devam ettiğini ifade etti. 

Küresel ham çelik üretiminde artış Küresel ham çelik üretiminde artış

ALTIN VE GÜMÜŞ İLK FIRSATTA YÜKSELECEK

Memiş, “1.923 dolar seviyesinden kapanış yapmıştı. Bu hafta 1.910-1.950 dolar aralığını takip edeceğim. Düşüşlerin kalıcı olmayacağını öngörüyorum. 23,03 dolar seviyesinden kapanış yapmıştı. 22,80-24,80 dolar aralığını takip edeceğim. Hızlı yükselişlere hazırım. Düşüşlerin kalıcı olmayacağını, yükselişin hızlanacağını öngörüyorum. Altının ve gümüşün gram fiyatı ise bana göre oldukça ucuz kaldı. İlk fırsatta yükseliş trendine gireceğini düşünüyorum. Trend yukarı. İyi haftalar dilerim” dedi. 
 

Kaynak: TV100