Kadınların siyasette daha fazla yer alması ve genç kadın siyasetçilerin teşvik edilmesi amacıyla yola çıkan İzmir Kadın Kuruluşları Birliği, bu yıl farklı bir konsept uyguladı, genç kadınların yanı sıra, genç erkekleri de ödüllendirdi.

Üç erkek, üç kadın genç siyasetçi

Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenin açılışında konuşan İKKB Başkanı Gülsen Özkan, bu yıl sadece genç kadınları değil, eşitlikçi bir anlayışla genç erkekleri de ödüllendirmek istediklerini söyledi. Özkan; “Amacımız, kadınların siyasete kazandırılmasının yanı sıra, nitelikli genç erkeklerin de siyasette yer almalarını sağlamak. Donanımlı kadınların karşısında aynı nitelikte erkeklerin de olmasını istedik. Yarışmaya kadın ve erkek olmak üzere 23 kişi katıldı. Jürimiz yaptığı değerlendirme sonunda 3 erkek, 3 kadın genç siyasetçiyi ödüle layık gördü” dedi.

Siyasetten korkmayın, yön verin

Özkan, umut veren genç siyasetçilere; “Görevinize ne kadar layık olur, kendinizi geliştirmeye ve yenilemeye ne kadar çok devam ederseniz, başarı da sizin için o kadar hızlı gelir. Ülkemizde yaşam koşulları ve fırsat eşitsizlikleri, siz gençlerin siyasete girmelerini zorunlu hale getirmiştir. Siyasetten korkmayın, siyasete girin ve sizler yön verin“diye seslendi.
Özkan, ödül alan genç siyasetçileri, meclis adayı olarak değerlendirmeleri konusunda yerel yöneticilere çağrı da yaptı.  

Ödüler sahiplerini buldu

Açılış konuşmaları ve İKKB üyelerinin Işılay Saygın’a dair anılarının paylaşılmasından sonra yapılan ödül töreninde Işıldayan, umut veren  genç siyasetçiler ödülü, daha önce verilen ödüllerden farklı olarak bu yıl 3 erkek ve üç kadın siyasetçiye verildi.

Aydın'da kahreden ölüm! Yücel Kocaoğlu'nun acı sonu Aydın'da kahreden ölüm! Yücel Kocaoğlu'nun acı sonu

Jüri kimlerden oluştu?

İzmir geçmiş dönem milletvekilleri; Türkan Miçoğulları ve Metin Öney, İzmir Gazeteciler Cemiyeti adına Gazeteci Macit Sefiloğlu, Mülkiyeliler Birliği Başkanı Nazlı Kayı ve Prof. Zerrin Toprak Karaman’dan oluşan jüri, yaptığı değerlendirmede umut veren genç kadın ve siyasetçileri belirledi.

Işıldayan umut veren genç kadın siyasetçilerden birincilik ödülünü, Gülsevim Ayanoğlu alırken, Beyzanur Bektaş ikinci, Dilan Güneş Başkan ise üçüncülük ödülüne layık görüldü. 
Umut veren genç erkek siyasetçi Mert Turgut birinci, Mert Tezcanlıoğlu ikinci, Av.İsmail Ferhat Kaplan üçüncülük ödülü aldı.

Kadın-erkek elele siyaset  

Ödüllerini İKKB çatısı altındaki bileşen derneklerin başkanlarının elinden alan genç kadın ve erkek siyasetçiler, yaptıkları konuşmalarda siyasette iddialı olduklarını belirterek, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında imza atan siyasetçi olmak istediklerini söylediler. Kadın-erkek ayırımı yapmadan omuz-omuza, el-ele, sevgiyle birleşerek, barışarak siyaset yapmanın mümkün olabileceğini belirten genç siyasetçiler, kendilerine fırsat verilmesini istediler.

Kaynak: BÜLTEN