Britanya İşçi Partisi milletvekili Kate Osamor, Holokost Anma Günü’nde tartışmalı bir açıklama yaptı. Osamor, Holokost Eğitim Vakfı’nın Westminster’da düzenlediği anma törenine katıldı. Törende, Holokost’ta hayatını kaybeden 6 milyon Yahudi’nin anısına bir kitap hazırlandı. Kitaba, siyasetçiler, sanatçılar, akademisyenler ve aktivistler imza attı.

Osamor da kitaba imza atan isimlerden biri oldu. Ancak Osamor, kitaba imza attıktan sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Holokost’un yanı sıra diğer soykırımları da hatırlamak gerektiğini savundu. Osamor, bu soykırımlar arasında Gazze’yi de saydı.

Osamor’un Gazze açıklaması tepki çekti

Osamor’un Holokost Anma Günü’nde Gazze’yi soykırım olarak nitelendirmesi, hem partisi hem de kamuoyu tarafından eleştirildi. Osamor’un partideki üst düzey görevi olan gölge kalkınma bakanlığı, partinin lideri Jeremy Corbyn tarafından elinden alındı. Ayrıca, Osamor hakkında parti içi soruşturma başlatıldı.

Osamor’un Gazze açıklaması, Yahudi toplumu tarafından da kınandı. Holokost Eğitim Vakfı, Osamor’un sözlerini “talihsiz” olarak nitelendirdi. Vakıf, Holokost Anma Günü’nün, Holokost’un eşsizliğini ve Yahudi halkına yönelik sistematik soykırımı anlamak için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Osamor, özür dilediğini söyledi

Osamor, yaptığı açıklamanın yol açtığı tepkiler üzerine, sosyal medya hesabından yeni bir mesaj paylaştı. Osamor, bu mesajda, Holokost Anma Günü’nün, Holokost’ta öldürülen 6 milyon Yahudi’yi ve o günden bu yana meydana gelen soykırımları hatırlama günü olduğunu belirtti. Osamor, bu anma gününün bir parçası olarak Gazze’de devam etmekte olan insani felakete atıfta bulunmasının her türlü kırgınlık için özür dilediğini ifade etti.

Osamor, özür mesajında, Gazze’deki durumu soykırım olarak tanımlamadığını, sadece Gazze halkının yaşadığı acıları dile getirdiğini savundu. Osamor, Holokost’un eşsizliğini ve Yahudi halkına yönelik yapılan soykırımı tanıdığını ve saygı duyduğunu da ekledi.

Osamor, daha önce de tartışma yaratmıştı

Osamor, Holokost Anma Günü’nde yaptığı açıklama ile ilk kez gündeme gelmedi. Osamor, daha önce de partisinde ve kamuoyunda tartışma yaratan eylem ve sözleriyle dikkat çekmişti. Osamor’un oğlu Ishmael Osamor, 2018 yılında uyuşturucu bulundurmak ve polise saldırmak suçlarından hapis cezasına çarptırılmıştı. Osamor, oğlunun durumunu partisinden gizlediği ve oğlunun avukat masraflarını partinin fonlarından karşıladığı iddialarıyla karşılaşmıştı.

Biden'dan ateşkes açıklaması: Pazartesiye kadar... Biden'dan ateşkes açıklaması: Pazartesiye kadar...

Osamor, ayrıca, 2019 yılında, Times gazetesinin muhabiri Will Humphries ile yaptığı röportajda, Humphries’e su şişesi fırlatmış ve onu tehdit etmişti. Osamor, Humphries’in kendisine oğlunun durumuyla ilgili soru sormasına sinirlenmiş ve Humphries’i evinin önünden kovmuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ