HABER MERKEZİ

Bu yıl sona ererken ülke ekonomisinde gündem artan enflasyon, Türk Lirası'ndaki değer kaybı, işsizlik, çiftçinin üretimden kopması, sektörlere gelen hacizler, iflaslar ve siyasi çekişmeler yıl boyu vatandaşın üzerine karabasan gibi çöktü. Patronlar, 2021'deki türbülansın geride kalmasını, öngörülebilir ve ekonominin kurallarına uygun adımların atılmasını isterken işçiler ve çiftçiler artan maliyetler, yüksek döviz kuru ile enflasyon kaynaklı 'geçim' sorununu çözülmesini; işsiz kalma korkusu yaşamadan çalışmak istediklerini söyledi. İşçi ve memur sendikaları, açlığın yanı sıra yoksullukla da karşı karşıya kalmak istemediklerini biran önce erken 'seçim' yapılmasını isterken sanatçılar zorlu geçen bir yılın ardından ellerinde kalan tek şeyin 'umut' olduğunu açıkladı. 

DÜZLÜĞE ÇIKACAĞIZ

İZTO Başkanı Mahmut Özgener: Pes etmeden, inancımızı koruyarak, insanımızın zor günlerde hep bir çıkış yolu bulduğunu hatırlayarak ve özellikle de geleceğimizi inşa edecek çocuklarımıza, gençlerimize güvenerek yolumuza devam edeceğiz. Daha çok çalışıp üretecek ve düzlüğe çıkacağız.

BELİRSİZLİKLER KALKSIN

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: 2021 dönüm noktası oldu. Ekonomik yükler, kur şoku ve yüksek faizin getirdiği sıkıntılarla boğuşuyoruz. 2022’de enflasyonu düşürmeye yönelik politikalara odaklanmalı, belirsizlikler kalkmalı, istikrar sağlanmalı, üretim ve yatırıma odaklanmalıyız.

5 KONUYA YOĞUNLAŞALIM

EİB Başkanı Jak Eskinazi: Bu seneyi baş döndürücü bir değişimle tamamladık. Dijitalleşme ve AB Yeşil Mutabakatı gündemimiz oldu. Bunlar 2022 ve sonrasında da dünya ekonomisinin üst sıralarında yer alacak. Biz de dijitalleşme, sürdürülebilirlik, inovasyon, Ar-Ge ve tasarıma odaklanmalıyız.

DOĞRU ADIMLAR ATILMALI

İTB Başkanı Işınsu Kestelli: 2021'de iyiyi ve kötüyü; kolayı ve zoru bir arada yaşadık. Özellikle döviz kurlarındaki hareketlilik ve enflasyon rakamları her kesimi zorladı. 2022 yılında doğru adımların atılmaya devam edilmesi halinde başarıya ulaşacağımızdan eminim.

ADETA TSUNAMİ YAŞADIK

BASİFED Başkanı Mehmet Ali Kasalı: Bu yıl ülkemiz için de zorlu geçti. Son 3 ayda faiz, kur ve enflasyonda adeta bir tsunami yaşadık. 2022'de ihtiyatı elden bırakmadan beklenmedik hareketlere hazırlıklı olmalı, fırsatları görüp kısa vadeli planları gözden geçirmemiz yararımıza olacaktır.

SAĞLIK, EĞİTİM VE İKTİDAR

ESİAD Başkanı Mustafa Karabağlı: Bu sene sağlık sistemlerinin sorgulandığı, eğitimin çıkmaza girdiği ve iktidarların zorlandığı bir yıl oldu. 2022'de ise refah düzeyinin yüksek olduğu, sürdürülebilir kalkınmanın tesis edildiği, gelir dağılımında adaletin sağlandığı bir Türkiye’ye ulaşmayı arzu ediyoruz.

ZORLAYICI GEÇECEK

EGİAD Başkanı A. Avni Yelkenbiçer: 2021 yılını olumlu beklentiler ile karşılamıştık fakat yıl boyunca maalesef olumlu bir tablo göremedik. 2022’ye girerken enflasyonist ortamın devam edeceğini söyleyebiliyoruz. Tüketiciler ve üreticiler açısından 2022 zorlayıcı geçecek gibi gözüküyor.

BEKLENTİLER OLUMSUZ

İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt: Türkiye ekonomisi son derece sıkıntılı bir yıl geçirdi. Dövizdeki sert yükseliş finansal faaliyetlerde öngörülemezliği ve alım satımlarda tedirginliğe yol açıyor. Ülkemizin büyümesinin yüzde 5 olduğunu düşünürsek 2022 büyüme beklentileri çok olumlu değil.

ENFLASYON BÜYÜK SORUN

GİFED Başkanı Huriye Serter: Bu yıl hem Türkiye hem de dünya olarak bir çok problemle boğuştuk. Türkiye bugün kendi iç problemleriyle yoluna devam ediyor ama 2022 yılında en büyük sorunumuz enflasyon olacak. Umarım yeni model hızlı kur artışlarının önüne geçer ve paramız değer kazanır

EKONOMİ BİLİMİNE İNANMALI

KESİAD Başkanı Seçil Beydemir Kaynak: Türkiye’nin yüksek enflasyon ve TL’deki hızlı değer kaybı, ekonomik üretimi zorluyor. Ekonomi yönetimi öngörülebilirliği tahsis eder, ekonomi bilimi ve kurallarına uygun bir süreci başlatılabilirse olumlu bir yıl geçirebiliriz.

GEÇİNEMEDİK, SATTIK

Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Adnan Çobanoğlu: 2021 yılı çiftçilerimizin geçinemediği, borçlarından dolayı elindeki traktörünü, tarlasını, hayvanlarını sattığı bir yıl oldu. Umarız 2022'de ürünlerimiz değerlenir, aracılar yerine doğrudan vatandaşa ulaşılır ve her 2 tarafın da yüzü güler.

ARACILAR ARADAN ÇIKSIN

ZMO İzmir Şube Başkanı Hakan Çakıcı: Üretici ve çiftçi için çok sıkıntılı bir yıl geçti. Hem döviz kuru hem de kuraklık nedeniyle üretim ve verim kaybı yaşadık. Yeni yılda, yeni teşviklerin verilmesini, aracıların aradan çıkarak üreticinin vatandaşa doğrudan ulaşması sağlanmalı.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı: İşçi sınıfının üzerindeki baskılar 2021'de çok arttı. Yeni yıldan beklentimiz ise erken seçimdir. Mecliste işçi sınıfının lehine karar alacak vekiller olması gerekir. Ülkede demokrasi, barış ve özgürlük rüzgarlarının esmesi için çok acil erken seçim yapılsın.

BU ANLAYIŞ 2022’DE DEĞİŞSİN

Birleşik Kamu İş İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım: 2021 yılı kamu emekçileri adına açlık ve sefalet yılı oldu. 2022’de de bu anlayış değişmezse açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalacağız. Bu nedenle gücümüzü ve demokratik haklarımızı kullanarak bu sisteme dur demek için mücadele edeceğiz.

NOEL BABA GETİRMEYECEK

SES İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz: Sağlık emekçileri bu yılı ekonomideki kötü gidişatla birlikte daha zor geçirdi. 3600 ve 7200 ek göstergeden Kovid 19’un meslek hastalığı sayılması talebimiz artık hayata geçsin. Bunları Noel Baba yapmayacağına göre hükümetin harekete geçmesini bekliyoruz.

TEK EKMEĞİMİZ UMUTTU
İzmir Bağımsız Tiyatrolar İnisiyatifi Üyesi Yasemin Şimşek Tüzün: Bütün sahne sanatçıları için 2021 çok zorluydu ama umutla yolumuza devam ettik ve tek ekmeğimiz umut oldu. 2021-2022 sezonunun açılışında tiyatroların yeniden sahneye çıkabildiğini gördük. Bu da bizi 2022 için umutlandırıyor.

İNANCIMIZ YÜKSEK

Yönetmen – Oyuncu Ümmiye Koçak: 2021 yılı çok zor geçti. Hem psikolojik hem de maddi olarak kendimizi korumaya çalıştık, işlerimizle uğraştık. Kendimiz ektik, kendimiz yedik; kendi işimizi kendimizi gördük. Her şeye rağmen sanat ve kültürün daha da gelişeceğine inancım yüksek.

AÇLIKLA SINANDIK

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç: Ağır ekonomik kriz, aslında AKP iktidarındaki çürüklerin milletimiz tarafından açıkça görülmesini sağladı. Milyonlarca yurttaşımız sadece savaş dönemlerinde yaşanan bir açlıkla sınandı. Bu yönetememe halini temizleyecek olan ise genel seçimdir.

GARABET SİSTEM SEÇİMLE BİTECEK
İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar: Her yeni yıl bir öncekini aratır oldu. Ayrıca kutuplaşmış bir toplumu geçim sıkıntısına soktu; mutsuz etti. İnanıyorum ki 2022’de bir seçim olacak ve ülkedeki bu garabet sistem ve onun getirdiği tüm sıkıntılar bitip yeni bir dönem başlayacak.