Murat ERVİN - 'Birlikten İzmir Doğar' projesi kapsamında 30 Ekim 2020'deki 6.9 büyüklüğündeki İzmir depreminde yaşamını yitirenlerin yakıları için 55 milyon TL'ye TOKİ'den alınan 84 konut, çekilen kura ile hak sahiplerine teslim edildi. Aynı haneden birden fazla vefat edenlerin varislerine 3-1 konut verilirken 22 haneye de 2-1 konut teslim edildi. İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) düzenlenen kura çekimine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in yanı sıra yardım kampanyasını koordine eden İZTO Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanı Jak Eskinazi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Mihri Çelik, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Sibel Zorlu ile depremde yaşamını yitirenlerin yakınları katıldı.  

Törende iş dünyası adına konuşan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, bugün 84 konutu depremzedelere teslim etmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Kestelli, “Konutların, sosyal ve eğitim alanlarının inşası için gereken her şeyi yapmışken yaşadığımız öngörülmeyen ekonomik süreç zorlukları bizi yavaşlatınca daha fazla mağduriyete yol açmamak için depremzede vatandaşlarımıza TOKİ’nin hazır evlerinden almaya karar verdik. TOKİ de bu konuda bize sürecin başından itibaren çok destek oldu, kendilerine teşekkür ediyoruz. Bugün, tüm hak sahiplerini adil bir şekilde kapsayan 84 konutu depremzede kardeşlerimize teslim etmek üzere bir aradayız” dedi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de yaşanan büyük yıkımın arkasından bugün mutlu bir birliktelik için depremzedelerle bir araya geldiklerini söyledi. Depremde 117 canın yitirildiğini ifade eden Köşger, “Coğrafyamız depremlerle yaşamamızı ve depreme karşı hazır olmamızı gerektiriyor. Depremlerin ardından da aslında ne kadar büyük bir devlet ve millet olduğumuz ortaya çıktı. İzmir birbirine kilitlendi ve el birliği ile bu zorlu süreç atlatıldı. İzmirlinin soğukkanlığı, yardımseverliği, sağladıkları kolaylıklar her türlü taktirin ötesindedir ve vakur bir duruş sergilediler. Tüm İzmirli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

İLK KURA KÖŞGER’DEN
İş dünyasının da depremin hemen ardından kendisine geldiğini ve ‘ne yapabiliriz?’ diye sorduğunu açıklayan Köşger, “Yarayı sarma girişimi ile depremde canlarını kaybeden hemşehrilerimizin ailelerine birer ev alma kararı aldık. Vefat eden 117 cana Allah’tan rahmet diliyoruz. En azından bir evleri olsun diye uğraş verildi ve bugünkü tablo ortaya çıktı. Bizim de kentsel dönüşümü hızlandırıp depreme hazır hale getirmeliyiz” ifadelerini kullandı. İzmir 26’ncı noterliği tarafından yapılan kura çekiminde ilk kurayı ise hak sahibi adına Vali Köşger çekti. Çekilen ilk kuradan ise hak sahibi Deniz Yücel çıktı.

AYDA BEBEK DE GELDİ
İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremde enkaz altından tam 91 saat sonra çıkarılan ve depremin sembol isimlerinde biri olan Ayda bebek de (Gezgin) kura törenine katıldı. Törende İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İZTO Başkanı Mahmut Özgener ve EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Ayda bebek ile bir araya gelerek sohbet etti.  

NE OLMUŞTU?
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, 30 Ekim 2020’de meydana gelen İzmir depremi sonrası İZTO, EBSO, İTB ve EİB öncülüğünde ‘Birlikten İzmir Doğar’ kampanyasını başlatmıştı. Kampanyanın hedefi, depremde yaşamını yitirenlerin ailelerini ev sahibi yapmaktı. Vatandaşların ve iş insanlarının destekleriyle kampanyada 52 milyon TL toplandı. Fakat inşaat maliyetinin daha fazla tutacağının hesaplanması üzerine yeni bina yapmak yerine TOKİ'nin yapacağı binalardan satın almaya karar verildi. Toplanan paraya 3 milyon daha eklenerek 55 milyon TL'ye 84 adet konut TOKİ'den alındı.