İran'da reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili, 5 Temmuz'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için kampanyalarına başladı. Her iki aday da 1 ve 2 Temmuz tarihlerinde devlet televizyonunda canlı yayında münazara yapacak.

İran'da İkinci Tur İçin Geri Sayım

14. dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin ikinci turuna kalan adayların kampanya süreci yeniden başladı. İran devlet televizyonunun açıklamasına göre, reformist aday Mesud Pezeşkiyan ve muhafazakar aday Said Celili'nin kampanya süreci 3 Temmuz'da sona erecek.

Yunanistan'da dün 68 noktada orman yangını çıktı Yunanistan'da dün 68 noktada orman yangını çıktı

Münazaralar Devlet Televizyonunda

Pezeşkiyan ve Celili, 1 Temmuz Pazartesi ve 2 Temmuz Salı günleri devlet televizyonunda karşılıklı münazaraya çıkacak. Bu münazaralar, seçmenler için önemli bir bilgi kaynağı olacak.

Neler Yaşanmıştı?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesi üzerine, İran Anayasası'na göre, Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir vekaleten cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti. İran Anayasası'na göre, mevcut cumhurbaşkanının hayatını kaybetmesi durumunda yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi gerekiyor.

Olağanüstü Görüşme ve Seçim Kararı

Bu doğrultuda, yasama, yürütme ve yargı başkanları arasında 20 Mayıs'ta yapılan olağanüstü görüşmede cumhurbaşkanı seçiminin 28 Haziran’da yapılması kararlaştırılmıştı.

Düşük Katılımlı Seçimler

28 Haziran'da yapılan seçimler, ülke tarihindeki en düşük katılımlı cumhurbaşkanlığı seçimleri olarak kaydedildi. Yaklaşık 62 milyon seçmen için 59 bin merkezde kurulan sandıklarda toplam 24 milyon 535 bin 185 oy kullanıldı ve katılım oranı yüzde 40 olarak gerçekleşti.

Pezeşkiyan ve Celili'nin Yarışı

Reformist aday Mesud Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5'ini alırken, muhafazakar aday Said Celili yüzde 38,6'sını aldı. Adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemediği için, seçimler ikinci tura kaldı. 5 Temmuz'da yapılacak olan bu ikinci turda, Pezeşkiyan ve Celili karşı karşıya gelecek.

Editör: Utku Çelik