İYİ Parti Kurumsal İlişkiler Başkanlığı'na seçilen Şükrü Küleyin kimdir? İYİ Parti Kurumsal İlişkiler Başkanlığı'na seçilen Şükrü Küleyin kimdir?

Irak’ın siyasi sahnesinde yeni bir isim öne çıkıyor: Muhammed Şiya Sabbar es-Sudani. 1970 doğumlu olan Sudani, 27 Ekim 2022’den bu yana Irak’ın başbakanlık koltuğunda oturuyor. Siyasi kariyerine 2010’da Başbakan Nuri el-Maliki’nin Bakanlar Kurulu’nda insan hakları bakanı olarak başladı ve Ekim 2014’e kadar bu görevi sürdürdü. Ayrıca 2009-2010 yılları arasında Meysan valisi olarak da görev aldı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es-Sudani kimdir?

Sudani’nin siyasi kariyeri öncesindeki yaşamı da oldukça etkileyici. Bağdat Üniversitesi’nden tarım bilimleri alanında lisans derecesi ve proje yönetimi alanında yüksek lisans derecesi bulunuyor. Ancak genç yaşta yaşadığı trajik bir olay, onun hayatını derinden etkiledi. 10 yaşındayken, babası ve diğer aile üyelerinin İslami Davet Partisi üyesi oldukları için idam edilmesine tanık oldu. Bu deneyim, onu siyasi arenaya yönlendirdi ve 1991 ayaklanmalarına katıldı.

Sudani’nin siyasi kariyeri, 2003 yılında ABD ve müttefiklerinin Irak’ı işgalinden sonra hız kazandı. Meysan yönetimi ile GKY arasında koordinatör olarak çalıştı ve daha sonra Amare şehri belediye başkanı olarak atandı. 2005 yılında Meysan İl Meclisi üyeliğine seçildi ve 2009’da vali olarak atandı.

Başbakan Muhammed Şiya Es-Sudani’nin Siyasi Yolculuğu

2010 parlamento seçimlerinin ardından Başbakan Nuri el-Maliki tarafından insan hakları bakanı olarak atandı. Ayrıca eski iktidardaki Baas Partisi ile bağlantıları nedeniyle debaasifikasyon için Adalet ve Hesap Verebilirlik Komisyonu’nun başkanlığını yaptı.

Sudani’nin liderliği altında, Irak birçok zorluğun üstesinden gelmek zorunda kaldı. Özellikle, 2014 yılında binlerce Ezidi’nin IŞİD tarafından katledilmesi ülkeyi sarsarken, Sudani uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı ve IŞİD’in suçlarını soykırım ve insanlığa karşı suçlar olarak nitelendirdi.

Son olarak, 2022’de Irak siyasi krizini sona erdirmek amacıyla koordinasyon çerçevesinde Sudani, başbakanlık görevine aday gösterildi ve bu göreve getirildi. Şimdi, ülkesinin geleceği için yeni bir dönemin başlangıcında liderlik etmeye hazırlanıyor.

Muhammed Şiya Es-Sudani kaç yaşında?

Muhammed Şiya Es-Sudani’nin doğum tarihi 1970 olduğundan, 2024 itibariyle 54 yaşındadır.

Editör: Utku Çelik