TGC 2024 Sedat Simavi Ödülleri'ne başvurular başladı TGC 2024 Sedat Simavi Ödülleri'ne başvurular başladı

Kötü niyetli hackerler, geliştirdikleri yazılımlarla iPhone kullanıcılarının bilgilerini ele geçirmeye devam ediyor. Yeni ortaya çıkan bir yöntemle, sahte SMS'ler aracılığıyla iCloud'a giriş yapma talebinde bulunarak kullanıcıların Apple hesap bilgilerini çalmayı amaçlıyorlar.

Sahte SMS'lerle iCloud bilgileri tehlikede

Symantec güvenlik yazılımı şirketinin yaptığı açıklamaya göre, iPhone kullanıcıları bu yeni saldırının hedefi haline geldi. Hackerler, kimlik avı yöntemiyle kullanıcıların Apple hesap bilgilerini ele geçirmeye çalışıyorlar.

Kullanıcıları kandıran sahte mesajlar

iPhone kullanıcılarına gönderilen sahte SMS'ler, mesajların direkt Apple'dan geldiği izlenimini veriyor. Bu tür SMS'lerdeki bağlantılara tıklayan kullanıcılar, iCloud hesaplarında oturum açma talebine yanıt verdiklerinde, sahte bir iCloud giriş sayfasına yönlendiriliyor. Bu sayfada önce CAPTCHA sorgulaması isteniyor, bu da dolandırıcılığın bir göstergesi çünkü Apple, bu tarz bir doğrulama talep etmez. iPhone kullanıcılarının bu tür SMS'lere karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Apple'dan gelen güvenlik uyarıları

Güvenlik uzmanları, eğer Apple'dan bir SMS gelecekse, bunun Apple'ın kendi Touch ID ya da Face ID güvenlik yöntemlerini kullanacağını vurguluyor. Kullanıcıların, bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı bilinçli olmaları ve şüpheli mesajlara karşı hemen aksiyon almamaları gerektiğinin altı çiziliyor.

iPhone kullanıcıları, bu tür saldırılardan korunmak için güvenlik yazılımlarını güncel tutmalı ve şüpheli görünen mesajları dikkate almamalıdır.

Kaynak: Haber Merkezi