IOC Espor Komisyonu, IOC'nin e-sporu tanıtma ve popülerleştirme çalışmalarında aktif rol oynayacak. Komisyon üyeleri arasında Fransız oyun geliştiricisi ve yayımcısı Ubisoft'un Türk yöneticilerinden Zeynep Gençağa da yer alıyor.

IOC Espor Komisyonu'nun liderliğini Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Başkanı David Lappartient yürütecek. Komisyonun oyun dünyasından üyeleri arasında Zeynep Gençağa'nın yanı sıra G2 E-sports'tan Alban Dechelotte, Konami'den Shinji Namekawa, TikTok'tan Harish Sarma ile e-spor ve spor psikoloğu Mia Stellberg de bulunuyor.

Olaylı maçta Atletico Madrid galip Olaylı maçta Atletico Madrid galip

IOC Başkanı Thomas Bach, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "IOC olarak sanal sporların geleneksel olimpik sporları geliştirme potansiyeline sahip olduğuna ve sporcular ile sporseverlerin olimpik harekete katılmaları için yeni fırsatlar sağlayabileceğine inanıyoruz. Sanal sporların Olimpiyat Oyunları'nın kalbinde yer alan mükemmellik, dostluk ve saygı gibi değerlerin teşvik edilmesine yardımcı olabileceğine ve dünyanın dört bir yanındaki gençlere spora katılmaları ve aktif ve sağlıklı yaşam tarzları sürmeleri için ilham verebileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ