Doç. Dr. Derya Gürsel Sürmelioğlu, daha parlak ve beyaz dişlere sahip olmak isteyenlerin internet üzerinden ucuz ve kolay erişilebilir diş beyazlatma kitlerine yöneldiğini, ancak bu ürünlerin diş ve diş eti sağlığı için ciddi riskler barındırdığını söylüyor.

Beyazlatma Ajanlarının Güvenilirliği Tartışmalı

Sürmelioğlu, internette satılan diş beyazlatma ajanlarının ne beyazlatıcı etkinliği ne de devamlılığı açısından güvenilir olmadığını belirtiyor. Macunlar, ağız yıkama solüsyonları, bantlı ve jelli sistemler gibi ürünlerin yanlış kullanımıyla birlikte diş ve diş dokusunda ciddi zararlı etkiler ortaya çıkabiliyor.

Bakan Koca, Eczacılık Günü'nü kutladı Bakan Koca, Eczacılık Günü'nü kutladı

Profesyonel Beyazlatma İşlemleri Daha Güvenli

Doç. Dr. Sürmelioğlu, diş beyazlatma işleminin iki türü olduğunu vurguluyor: Ofis tipi ve ev tipi beyazlatma. Ofis tipi beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından klinik ortamda ışık ya da ışıksız şekilde 1 saatte tamamlanabiliyor. Ev tipi beyazlatmada ise hastadan alınan ölçüler doğrultusunda plaklar hazırlanıyor ve bu plaklarla birlikte verilen jeller hasta tarafından evde uygulanıyor.

Beyazlatma Tedavisinde Başarının Anahtarı: Uyum

Beyazlatma tedavilerinden sonraki iki haftanın tedavinin başarısı açısından çok önemli olduğunu belirten Sürmelioğlu, bu süreçte renklendirici içecekler ve gıdalardan kaçınılması ve oral hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söylüyor. Hastanın diş hekimiyle uyumu da tedavinin başarısında önemli rol oynuyor.

Editör: Kazim Bozkurt