İngiltere'nin Manchester, Liverpool, Preston ve Burnley gibi kentlerini içine alan Lancaster Dükalığı'nda yaşayan ve vasiyet ya da varis bırakmadan hayatını kaybedenlerin malları, The Guardian'ın yaptığı araştırmaya göre hayır kurumlarına bağışlanmak yerine dükalığa gelir getiren yapıların yenilenmesinde kullanılıyor.

Lancaster Dükü'ne Aktarılan Miraslar Yüzyıllardır Gelir Kapısı

The Guardian'ın ortaya çıkardığı habere göre, Lancaster Dükalığı'nda vasiyet ya da varis bırakmadan ölenlerin malları, İngiltere kralının şahsi mülkü ve gelir kapısı olan dükalığa aktarılıyor. Bugün aynı zamanda Lancaster Dükü olan İngiltere kral ve kraliçelerine önemli gelir getiren bu uygulama, yıllardan beri devam ediyor. Ancak, son 10 yılda toplamda 61 milyon sterlin değerindeki miras mallarının yalnızca yüzde 15'inin hayır kurumlarına aktarıldığı belirlendi.

Gelir Getiren Yapıların Restorasyonu ve Kamuya Etkisi

Belgelere göre, vergiden muaf olan Lancaster Dükalığı, bu mirasları genellikle konaklama, müze, konut veya turistik tesislere dönüştürerek kullanıyor. Ancak, gelir getiren yapıların restorasyonu, kamuya fayda sağlandığı iddiasıyla yapılıyor. Bu noktada, SA9 isimli kararnameye göre yapılan restorasyonların sınırlı olduğu, ancak ölenlerin miraslarının kullanımına dair net bir yönerge olmadığı belirtiliyor.

Antarktika’da kuş gribi şoku Antarktika’da kuş gribi şoku

Dükalığın Harcamaları ve Toplumsal Yankıları

The Guardian'a açıklamalarda bulunan kaynaklar, dükalığın harcamalarının ölen kişilerden gelen gelirlerle yapıldığını doğruladı. Ancak, bu uygulamanın dükalık içinde 'bedava para' veya 'rüşvet fonu' olarak algılandığını ifade ettiler. Haberde, Preston, Manchester, Burnley, Blackburn, Liverpool, Ulverston ve Oldham gibi yerlerde yaşayan ve varlıkları bu şekilde transfer edilmiş onlarca kişinin tespit edildiği de belirtiliyor.

İki Dükalık, Toplamda 45 Milyon Sterlin Gelir Sağlıyor

İngiltere'de kraliyetin gelir kaynakları arasında Lancaster Dükalığı dışında Cornwall Dükalığı da bulunuyor. Cornwall Dükalığı'nın geliri, Galler Prensi'nin hazinesine aktarılırken, Lancaster Dükalığı, İngiltere hükümdarlarına yıllık 24 milyon sterlin gelir getiriyor. Her iki dükalık da turizm ve tarım alanında önemli gelir elde ediyor.

Kaynak: haber merkezi