İngiltere’de Başbakan Rishi Sunak’ın mayıs ayında aldığı erken seçim kararı sonrası dün gerçekleştirilen genel seçimler, İşçi Partisi’nin ezici üstünlüğü ile sonuçlandı. Yaklaşık 50 milyon seçmenin bulunduğu ülkede yapılan sandık çıkış anketlerine göre, İşçi Partisi 650 sandalyeli Avam Kamarası’nda 410 milletvekili ile çoğunluğu elde etti.

Muhafazakar Parti Büyük Kayıp Yaşadı

Bir önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran iktidardaki Muhafazakar Parti’nin sandalye sayısı 131’e düştü. Aşırı sağcı Reform UK Partisi 13, Liberal Demokrat Parti 61, İskoçya Ulusal Partisi 10 ve Yeşiller Partisi 2 sandalye kazandı. Parlamentoda çoğunluk için gerekli olan 326 oy, İşçi Partisi tarafından fazlasıyla aşıldı.

Sunak'ın Başbakanlık Serüveni

Muhafazakar Parti’nin lideri Rishi Sunak, İngiltere’nin Hint kökenli ilk başbakanı olarak tarihe geçmişti. Boris Johnson hükümetinde maliye bakanlığı yapan Sunak, Johnson ile yaşadığı görüş ayrılıkları sonrası istifa etmiş, Ekim 2022’de parti genel başkanı seçilmiş ve başbakanlık görevini üstlenmişti.

Starmer'ın Yükselişi

İşçi Partisi lideri Keir Starmer, partisinin 2019’daki seçim yenilgisi sonrası Nisan 2020’de genel başkan seçilmişti. Daha önce Kraliyet Savcılık Kurumu Başkanı olarak görev yapmış olan Starmer, liderliğindeki İşçi Partisi ile seçimlerden zaferle ayrıldı.

İsyancılar Köyü Bastı: Çok Sayıda Ölü Var İsyancılar Köyü Bastı: Çok Sayıda Ölü Var

Göçmen Politikalarında Değişiklik Bekleniyor

İngiltere’de 14 yılın ardından gelen hükümet değişikliği ile ülkedeki göçmenlerin sınır dışı edilmesi planlarında da değişim yaşanması bekleniyor. İşçi Partisi'nin iktidara gelmesiyle birlikte, göçmen politikalarında daha yumuşak ve insan haklarına daha fazla önem veren bir yaklaşım sergilemesi öngörülüyor.

Editör: Utku Çelik