İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, piyasaların bu yıl BoE’den faiz indirimleri beklemesinin mantıksız olmadığını belirtti. Bailey, BoE Başkan Yardımcısı Ben Broadbent ve Para Politikası Kurulu üyeleri Swati Dhingraile ve Megan Greene ile İngiliz Parlamentosu’nda Hazine Komitesi üyelerinin sorularını yanıtladı.

Bailey, piyasaların BoE’den bu yıl faiz indirimini fiyatlamasının “mantıksız” olmadığını dile getirerek, “Piyasa temelde bu yıl içinde faiz oranlarını düşüreceğimizi eğride somutlaştırıyor. Piyasa eğrisini onaylamıyoruz. (Faizleri) ne zaman ya da ne kadar düşüreceğimize dair bir tahminde bulunmuyoruz. Piyasanın borçlanma maliyetlerindeki düşüşleri değerlendirmesi mantıksız değil” ifadesini kullandı.

Bailey, faiz indiriminin ekonomik verilere ve enflasyon beklentilerine bağlı olduğunu, ancak negatif faiz uygulamasının da mümkün olduğunu söyledi. Bailey, “Negatif faiz uygulaması, bankacılık sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle, bu konuda çok dikkatli olmalıyız” dedi.

Emeklilere Müjde! Bir Maaş Hediye Verilecek Emeklilere Müjde! Bir Maaş Hediye Verilecek

İngiliz Ekonomisi Yükselişte

İngiliz ekonomisinde tam istihdamın pozitif bir haber olduğunu vurgulayan Bailey, “Ekonominin halihazırda belirgin bir yükseliş işaretleri gösterdiğini değerlendiriyoruz” dedi. Bailey, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının (Brexit) ekonomi üzerindeki etkilerinin henüz tam olarak anlaşılamadığını, ancak ticaret anlaşmasının sağlanmasının önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Bailey, koronavirüs salgınının da ekonomiye ciddi zararlar verdiğini, ancak aşı programının başarılı bir şekilde yürütülmesinin toparlanmayı hızlandıracağını belirtti. Bailey, “Aşı programı, ekonomik aktiviteyi ve tüketici güvenini artıracak. Ancak, salgının uzun vadeli etkilerini göz ardı etmemeliyiz. Bazı sektörlerde yapısal değişimler yaşanabilir. Bu da işgücü piyasasında uyum gerektirebilir” dedi.

Öte yandan, İngiliz ekonomisi geçen yıl ekim-aralık döneminde yüzde 0,3 ile beklentinin üzerinde küçülürken son iki çeyrektir daralarak teknik resesyona girmişti. İngiltere, 2020 yılını yüzde 9,9 ile tarihinin en büyük daralmasını yaşayarak kapattı. BoE, 2021 yılı için ekonomik büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 4,2’ye indirdi.

Kaynak: AA