Tüm hastalıklarda olduğu gibi, inatçı kilolara yönelik yaklaşımımız, altta yatan gerçek nedeni belirlemek ve sağlıklı, ideal kilonuza doğal yollarla ulaşmanıza yardımcı olacak yaşam tarzı değişiklikleri kullanarak bu sorunu çözmektir. 

Op. Dr. Salim Balin

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salim Balin hastalarında gördüğü inatçı kilo alımının en yaygın dört nedeni ve bunlar için ürettiği dört çözümü açıkladı. 

Yetersiz çalışan tiroit hormonu 

Az çalışan bir tiroid olan hipotiroidizm, tüm tiroid dengesizliklerinin yüzde 90'ını oluşturur ve hipotiroidizmin temel semptomlarından biri açıklanamayan kilo alımı veya kilo verememektir. 

Bunun nedeni, tiroidinizin metabolizma da dâhil olmak üzere vücudunuzun birçok sürecini düzenlemekten sorumlu olmasıdır. Yani tiroidiniz az çalışıyorsa metabolizmanız yavaşlar ve genel enerji üretiminiz azalır. Kilo verememenin yanı sıra, hipotiroidizm yorgunluğa, ruh hali değişimlerine, kaygıya, kas ve eklem ağrılarına, saç dökülmesine, kabızlığa, bilinç bulanıklığına ve düşük vücut ısısına yol açabilir. 

ljsdplfj

Kronik Stres 

Stresin kilo alımına katkıda bulunduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak bu, uzun ve stresli bir günün ardından çikolataya uzanma dürtüsünün çok ötesine geçer. Stres yaşadığınızda vücudunuz, savaş ya da kaç tepkinizi güçlendiren hormon olan kortizon salgısını salgılar. Kortizonun talihsiz bir yan etkisi, aslında kilo almanıza neden olabilmesi ve kilo vermenizi engellemesidir. Dahası, kronik olarak stresli olduğunuzda, kortizon seviyeleriniz yükselir ve yüksek kalır, bu da ilerleyici kilo alımına veya kilo kaybında dirence neden olabilir. 

Öfke kontrolünde 10 etkili yol Öfke kontrolünde 10 etkili yol

Çok sayıda çalışma, hayvanların stres altındayken, strese girmeden önce yedikleri kalori miktarıyla aynı kaloriyi alsalar bile kilo aldıklarını göstermiştir. Bu çalışmalar aynı zamanda stresli hayvanların, aynı kaloriyi yiyen stressiz hayvanlara göre daha fazla kilo aldığını da gösteriyor. 

ksdofnsodf

Diğer Hormon Dengesizlikleri 

Tiroit ve stres hormonlarındaki dengesizlikler kilo verememenin yaygın nedenleridir, ancak soruna neden olabilecek tek hormon bunlar değildir. İnsülin ve cinsiyet hormonlarındaki (östrojen, progesteron, testosteron) dengesizlikler de inatçı kiloların yaygın nedenleridir. 

İnsülin ve kan şekeri seviyeleri normal olduğunda, şeker isteğine, halsizliğe, sinirliliğe ve aşırı karın yağına neden olabilir. Cinsiyet hormonlarındaki dengesizlik, kilo verememenin yanı sıra kas kaybı, yetersiz uyku, hafıza sorunları ve cinsel zorluklara da neden olabilir. 

ljasfdj

Artmış Toksik Yük 

Günümüzün modern dünyası, endokrin sisteminize(hormanlarımız) zarar verebilecek tehlikeli kimyasallar, ağır metaller, ilaçlar ve diğer toksinlerle doludur. Yiyecek, su ve şampuan, losyon, mum ve makyaj malzemeleri gibi kişisel ve ev bakım ürünlerinizdeki toksinlerin çoğu, östrojen gibi hormonların aktivitesini taklit eder. Doğal hormonal döngünüzdeki bu bozulma, kilo verememenin yanı sıra otoimmün hastalıklar dâhil daha ciddi sorunlara da neden olabilir. 

Hastalık yoktur hasta vardır ilkesinden yola çıkarak her hasta kendi içinde özeldir. Sizde her şeye rağmen kilo veremiyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun ve altta yatan sebepleri bulup bu yönden destek almalısınız. 

Kaynak: haber merkezi