Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yüksek lisans mezunu Taylan Akbaş, tezi için Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz danışmanlığında, biyometrik imza projesi geliştirdi. “Biometrix” adını verdiği proje kapsamında, kullanıcıların istedikleri yer ve zamanda elektronik ortamdaki biyometrik imzaları ile belgelerini imzalayabilecekleri, blok zincir tabanlı bir mobil platform hazırladı. Bulut mimarisi olarak tasarlanan platform, kriptografik güvenlik mimarisiyle korunuyor. Akbaş, imza sahteciliğini neredeyse imkansız hale getiren ve uzaktan imza imkanıyla belge ve onay işlemlerini kolaylaştıran projeyi iş fikrine dönüştürdü. Akbaş, “Dosya kayıp riskini sıfıra indiren bu sistem sayesinde her yıl binlerce ağaç gereksiz kağıt kullanımı için kesilmekten kurtulacak. İmzalanan dosya sayısı ve sirkülasyonu sebebiyle, hukuk büroları, devlet daireleri, üniversiteler, bankalar, hastaneler, emlak ve inşaat sektöründen şirketler, lojistik şirketleri ve fabrikalar bu projenin ilk müşterisi olma potansiyeli en yüksek olan kullanıcı grupları” dedi.

DİJİTAL KALEM KULLANILIYOR

Akbaş, projenin ayrıntılarını şöyle anlattı: “Kimlik doğrulama, veri boyutu ve kullanıcı sayısı arttıkça giderek daha önemli hale geliyor. Günümüzde atılan ıslak imzalar, adli grafoloji uzmanlarınca belli kriterler esas alınarak başka imzalarla karşılaştırılabilir. Ancak teknolojinin günlük hayatta kullanılan uygulamalar ve cihazlardaki gelişimi ile kişinin biyometrik imzasını sayısal ortama aktarması mümkün hale geldi. İmzacının dijital kalem (Stylus) kullanarak kendi el yazısı ile tablete, cep telefonuna veya bilgisayara attığı imza, normal bir kalem ile attığı ıslak imza gibi kişinin biyometrik verisidir. Bu biyometrik veri kimlik doğrulama işlemleri için kullanılır. Retina, parmak izi gibi çeşitli doğrulama sistemleri olsa da biyometrik imzanın kullanımı birçok açıdan diğer sistemlerden önde.” 

‘HER İŞE ENTEGRE EDİLEBİLİR’

Projenin amacından bahseden Akbaş, “Biometrix sistemi ile kullanıcılara istedikleri bir dosyaya kendi biyometrik imzalarını atmalarını, imzanın doğrulanmasını ve her bir imza işleminin yönetimi ve bakımını kolaylıkla gerçekleştirebilecekleri bir ortam sağlamak istiyoruz. Akıllı sözleşmeler teknolojisini kullanarak imzalanan dosyaların içerikleri ve doğruluklarını sağlamak, hastanelerden, bankalara, özel şirketlerden, askeri alanlara sayısız ortamda bu projeyi kullanılabilir kılacak. Kullanıcılar Biometrix mobil uygulamasını kullanarak, istedikleri yer ve zamanda, istedikleri bir dosyayı imzalayabilecek, imzalarını doğrulayabilecek ve imzalanan dosyayı kişisel sebeplerle ya da herhangi bir iş akış sürecinde kullanabilecekler. İmza sahteciliğinin neredeyse imkansız olduğu Biometrix uygulamasında kullanıcılar, istedikleri zaman her bir dosya için ayrı hazırlanmış adli bilişim raporlarına ulaşabilecek” ifadelerini kullandı.