İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy’de düzenlenen Halk Buluşması’nda vatandaşlarla bir araya geldi. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, İBB’nin yaptığı hizmetleri, projeleri ve planları anlattı. İmamoğlu, ayrıca AKP’li iktidara ve eski Başbakan Tansu Çiller’e sert eleştirilerde bulundu.

İSRAFI BİTİRDİK, HİZMETİ GETİRDİK

İmamoğlu, konuşmasına, İstanbul’un her ilçesine eşit hizmet götürdüklerini belirterek başladı. İmamoğlu, “Bizim terbiyemiz, bizim ahlakımız nedir biliyor musunuz; insanı insan olduğu için severiz; oyuna, partisine bakmayız. Biz bu şehre eşitlik duygusunu getirdik” dedi. İmamoğlu, İBB’nin israfı önlediğini ve tasarruf sağladığını da vurguladı. İmamoğlu, “Bunların beceremediği israfa son verdik ve bu şehre hizmeti getirdik. İstanbul yatırımlarla güçlenmeye devam ediyor” diye konuştu.

MİT Başkanı Kalın ile CIA Başkanı Burns görüştü MİT Başkanı Kalın ile CIA Başkanı Burns görüştü

ÇEKMEKÖY’E 3 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

İmamoğlu, Çekmeköy’de İBB’nin gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği yatırımları da anlattı. İmamoğlu, “Çekmeköy’de İSKİ’nin yatırımı 3 milyar lira. Onların 10 yılda, 15 yılda yapamadığını biz altyapıya 5 yılda yaptık. Yenidoğan Kavşağı bu yıl içerisinde pırlanta bir dönüş biçimiyle insanların hayatını kolaylaştıran hizmeti, Çekmeköy halkıyla buluşturuyoruz” dedi. İmamoğlu, Çekmeköy’e metro, bisiklet yolu, park, spor tesisi, kreş, kültür merkezi gibi pek çok hizmetin de geleceğini müjdeledi.

GENÇLERE VE KADINLARA DESTEK

İmamoğlu, konuşmasında gençlere ve kadınlara verdikleri ve verecekleri destekleri de anlattı. İmamoğlu, “Bunlar üniversite öğrencilerine yurt açtık ya, bizden önce yurt 0’dı. Kreş 0’dı, şimdi 100 tane var. Onlar bir tane torpilliye 200 bin burs dolar verebiliyordu. Biz ne yapıyoruz? Sadece bu sene 100 bin gencimize 7 bin 500 lira burs veriyoruz. Bir torpilli nerede, 100 bin genç nerede? Seneye 15 bin lira burs vereceğiz” dedi. İmamoğlu, kadınlara yönelik de birçok proje hazırladıklarını, İstanbul’u Büyüten Kadınlar Meclisi’ni kuracaklarını, kadın girişimcilere 100 bin lira destek vereceklerini, kadın emeklilere ve ihtiyaç sahiplerine 2 bin 500 lira destek ödemesi yapacaklarını söyledi.

İKTİDARIN EKONOMİ POLİTİKASINA TEPKİ

İmamoğlu, konuşmasında iktidarın ekonomi politikasını da eleştirdi. İmamoğlu, “Bunlar ekonomiyi sefil ettiler, ekonomiyi rezil ettiler. Dünyanın en değersiz, üç haneli enflasyon sadece bizim ülkemizde var. Ne oldu? Eve giren para azaldı, bir anne-para çocuğuna süt alamaz oldu. Ben göğsümü gere gere, yüzbinlerce çocuğumuza 25 milyon litre sütü dağıtmaktan onur duyuyorum” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, ayrıca Kanal İstanbul projesine de karşı çıktıklarını, İstanbul’un doğal kaynaklarını koruyacaklarını belirtti.

TANSU ÇİLLER’E SERT SÖZLER

İmamoğlu, konuşmasının sonunda eski Başbakan Tansu Çiller’in, AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum’u desteklediğini açıklamasına da değindi. İmamoğlu, “Kendisi ekonomiyi perişan etmekte maharetlidir. Aynı bugünkü gibi üç haneli enflasyonları, yüksek faizleri bize 90’lı yılların ortasında yaşatmış birisidir. Hanımefendi 'Desteğim sayın Kurum’a demiş. Kentsel dönüşümü çözermiş! Onun niçin desteklediğini ben biliyorum. Kendisine ait 13 bin metrekare araziye ballı börek bir imar çıkarttığı için destekliyor” diye konuştu. İmamoğlu, şöyle devam etti: "Sarıyer’de şahsına ait 13 bin metrekarelik araziye ısrarla imar çıkarttı, biz ısrarla dava açtık ve iptal ettik. Bana niye destek versin! Destek vereceği yeri biliyor. O rant kazanmasına sebep olmuş, ben de milletime rant kazanmak için çalışıyorum. Aradaki fark bu.”

Kaynak: HABER MERKEZİ