9 EYLÜL- 2014 yılında X Factor Türkiye yarışması ile tanınan İlyas Yalçıntaş, bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvurdu. Hastalığı teşhis edilen Yalçıntaş, sağlık durumunu Instagram sayfasında takipçileriyle paylaştı.

İlyas Yalçıntaş, 'Ramsay Hunt' sendromuna yakalandığını söyleyerek, "Haftaya tedaviye başlıyorum" dedi.İlyas Yalçıntaş'ın ifadeleri şöyle: "Yaklaşık 2 aydır bir dizi hastane ve doktor muayenesi sonucu "Ramsay hunt" sendromuna yakalandığım ortaya çıkmıştır.Bu sıkıntılı süreci nihayet atlatmanın ve rahatsızlığımın tedavisinin olmasını bilmenin mutluluğu içerisindeyim. Arkadaşlar bu sendrom herpes adlı bir virüsün orta kulağımı enfekte etmesi ile denge ve işitme siniri üzerinde tahribat yaratması ile ortaya çıkıyor. Son 6 aydan beri şu şekilde semptomlar yaşamaktayım; sağ kulağımda sürekli çınlama ve karıncalanma hissi yüzümün sağ tarafında uyuşukluk ve şişkinlik, üst damağımda kabarcık, yürürken denge problemleri, hafif sendeleme gibi şikayetler... Damar yolu ile verilecek ilaçlar ile tedavisi mümkün. Haftaya salı günü başlayacağız tedaviye. Geçmiş olsun dileklerini ileten herkese çok teşekkür ederim."

Ramsay hunt sendromu nedir?
 

Ramsay Hunt sendromu (RHS), ani olarak gelişen yüz felciyle karakterize edilen bir hastalıktır. Genellikle orta yaşlı bireylerde görülen bu hastalık, Varicella Zoster virüsü tarafından tetiklenir ve şiddetli kulak ağrısı ile kendini gösterir. Özellikle yüz sinirlerini etkileyen bu virüs, semptomlara neden olarak örneğin Justin Bieber'da görülen yüz felci gibi durumları ortaya çıkarabilir.

Bell felci gibi başka bir yüz felci türüyle karşılaştırıldığında, Ramsay Hunt sendromunun etkileri daha tehlikeli olarak değerlendirilir, ve kendiliğinden iyileşme oranı daha düşüktür.

Varicella Zoster virüsü, yıllarca belirti vermeden vücutta kalabilir, ancak özellikle yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıflamış bireylerde Ramsay Hunt sendromu şeklinde tekrar ortaya çıkabilir. Bu nadir durumda, virüs beyin arterlerine yayılarak kan damarlarının iltihaplanmasına yol açabilir ve felce neden olabilir.

Uzmanlar, suçiçeği geçirmiş olan bireylerde virüsün yıllar sonra yüz felci şeklinde tekrar ortaya çıkabilme olasılığına dikkat çekerken, virüsün özellikle sinir dokularına yerleşme eğiliminde olduğunu ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde aniden ortaya çıkabildiğini belirtirler.

Bağışıklık yetmezliği olan kişilerde, örneğin kanser veya immün yetmezlik sendromu gibi durumlarda, virüsün daha derin dokulara sızabilme ihtimali olduğunu da vurgularlar.

Antalya'da Korkunç Olay: Ördek Avına Çıkan Köpek, 13 Gün Önce Kaybolan Adamın Cesedini Buldu! Antalya'da Korkunç Olay: Ördek Avına Çıkan Köpek, 13 Gün Önce Kaybolan Adamın Cesedini Buldu!

Ramsay Hunt sendromunun belirtileri şunlardır:

 • Deride ağrılı veziküller (küçük, içi sıvı dolu kesecikler)
 • Ağızda yumuşak damak erozyonları ve ülserleri
 • Tat alma bozukluğu
 • Yüz bölgesinde şiddetli ağrı
 • Ateş
 • Gözyaşı akması
 • İşitme sorunları, işitme kaybı
 • Vertigo
 • Bölgesel lenfadenopati (lenf bezinin yapısı ve boyutunun bozulması)
 • Kulak ağrısı, kulakta çınlama
 • Bir gözü kapatmada zorluk
Kaynak: HABER MERKEZİ