Deniz Yücel: İlla kırmızı kart gösterin diye bekliyorlar Deniz Yücel: İlla kırmızı kart gösterin diye bekliyorlar

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat’ta yaşanan göçük sonrası, madenle ilgili 2008 yılında Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olan ve şu anda CHP milletvekili olan İlhan Cihaner’in başlattığı soruşturma yeniden gündemde. Cihaner, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, soruşturmaya ilişkin bazı yanlış iddiaları yalanladı ve belgeleri paylaştı.

Cihaner, “X” sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Çöpler Altın Madeni’nde siyanürle altın arandığı ve bunun çevreye zarar verdiği iddiasıyla yürüttüğü soruşturmanın, bazı hesaplar tarafından çarpıtıldığını ve kendisine iftira atıldığını belirtti. Cihaner, soruşturmayı kendisinin başlatmadığı ve altın aranmasında siyanür kullanılmadığı iddialarını yalanladı.

Soruşturma 2008 yılında Cihaner’in talimatıyla başladı

Cihaner, soruşturmanın Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde kendi talimatıyla 5 Şubat 2008 tarihinde başlatıldığını kaydetti. Cihaner, soruşturma başlatma kararını ve ilgili yazışmaları da paylaştı. Cihaner, soruşturma kapsamında maden sahasında inceleme yaptığını, madenin işletmecisi olan Anagold Madencilik şirketinin yetkilileriyle görüştüğünü ve madenin faaliyetlerini durdurduğunu belirtti.

Cihaner, soruşturma sırasında madenin tam kapasite faaliyete geçmeden önce bile siyanür kullanıldığını tespit ettiklerini söyledi. Cihaner, daha kolon testi aşamasında en az 60 kilogram siyanür kullanıldığını ve bunun çevreye zarar verdiğini belgeledi. Cihaner, siyanür kullanımına ilişkin raporları ve fotoğrafları da paylaştı.

Soruşturma savsaklandı, rüşvet iddiaları ortaya çıktı

Cihaner, soruşturmayı İliç Cumhuriyet Savcısı’na devrettiğini ancak savcının soruşturmayı savsakladığını ve rüşvet aldığı iddialarının ortaya çıktığını kaydetti. Cihaner, bu nedenle soruşturmayı tekrar kendisinin yürütmeye başladığını ve ilgili savcı hakkında da soruşturma açtığını belirtti.

Cihaner, bu süreçte Adalet Bakanlığı’nın dosyayı müfettişlere verdiğini ve müfettişlerin de soruşturmayı engellediğini iddia etti. Cihaner, “Benim tutuklanma sürecimde hem çevre suçu hem de rüşvet suçu soruşturmasının adeta üstü örtülmüştür” ifadesini kullandı.

Soruşturma yeniden gündemde

Cihaner, 13 Şubat’ta Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen göçük sonrası, soruşturmanın yeniden gündeme geldiğini ve bazı hesapların kendisine saldırdığını söyledi. Cihaner, soruşturmayla ilgili gerçekleri ve belgeleri kamuoyuyla paylaştığını ve hukuki mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Cihaner, “Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan göçük, siyanürle altın aramanın ve çevreyi kirletmenin bir sonucudur. Bu konuda yürüttüğüm soruşturma, adaletin ve doğanın yanında olduğumun bir kanıtıdır. Bu soruşturmayı engelleyenler, yalan söyleyenler ve iftira atanlar, bu suça ortak olanlardır. Ben, hakikatin peşindeyim ve hakikat er ya da geç ortaya çıkacaktır” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ