Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, nikah şahidi olduğu düğünde eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz'ın yaptığı "Osmanlı'yı süren soysuzları lanetliyorum" sözlerine tepki gösterdi. Ortaylı, Yılmaz'ın sözlerini "tarih bilmeyen insanların kahvehane köşelerine yakışan sözler" ve "açık bir Atatürk düşmanlığı" olarak nitelendirdi.

 Tartışma Yaratan Düğün ve Şevki Yılmaz'ın Sözleri

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, II. Abdülhamid'in 4. kuşak torunu olan Orhan Osmanoğlu'nun kızı Berna Sultan Osmanoğlu'nun düğününe katılıp çiftin nikah şahitliğini yapmıştı. Düğünde bir başka nikah şahidi olan Şevki Yılmaz ise "Osmanlı'yı süren soysuzları lanetliyorum" ifadelerini kullanmış ve bu sözleri büyük tepki çekmişti.

Ortaylı'nın İlk Tepkisi: "Beni İlgilendirmez"

Konuyla ilgili ilk açıklamada bulunan Ortaylı, Yılmaz'ı tanımadığını ve sözlerinin onu ilgilendirmediğini söylemişti. Ortaylı, "Vallahi beni ilgilendirmez Şevki Yılmaz, kim olduğunu da bilmiyorum, tanımıyorum. O kızı, Berna'yı severim ve dedesi Harun Efendi'yi... Gözümün önünde büyüdü. Düğüne çağırdılar. Böyle düğünler için falan böyle konuşulmaz. İşte o kadar” demişti.

191803701 Ggtjjb4Wsaabq2S

 Ortaylı'dan Sert Tepki: "Açık Bir Atatürk Düşmanlığıdır"

Tartışmaların büyümesi üzerine Ortaylı, kişisel sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaparak Şevki Yılmaz'ın sözlerine sert tepki gösterdi. Ortaylı, "Eski bir milletvekilinin yersiz konuşmalarını tasvip etmem mümkün değildir. Rahatsızlığımı da sıra bana gelince belirttim. Bunlar tarih bilmeyen insanların kahvehane köşelerine yakışan sözleridir. Açık bir Atatürk düşmanlığıdır” ifadelerini kullandı.

Emmy Ödüllü Yönetmen Eleanor Coppola Vefat Etti Emmy Ödüllü Yönetmen Eleanor Coppola Vefat Etti

 Ortaylı'nın Açıklamasının Önemi

Ortaylı'nın bu açıklaması, Şevki Yılmaz'ın sözlerine yönelik tepkilere önemli bir destek sağladı. Ortaylı'nın tarihçi kimliği ve saygınlığı, sözlerine daha da anlam katıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ