GSYH'den en yüksek payı alan ilk beş il, 2022'de toplam hasılanın yüzde 53,9'unu oluşturdu. Bu verilere göre, Türkiye'deki ekonomik aktivite büyük ölçüde belirli illerde yoğunlaşıyor.

İl Bazında GSYH: Kocaeli Zirvede

Kocaeli, kişi başına GSYH'de 302 bin 772 lirayla ilk sırada yer aldı. İstanbul ve Tekirdağ bu sıralamada kendilerine üst sıralarda yer bulurken, Şanlıurfa, Ağrı ve Van son sıralarda yer aldı.

Sektörel GSYH ve İl Performansı

GSYH'yi oluşturan sektörler incelendiğinde, İstanbul tarım sektörü hariç diğer faaliyetlerde en yüksek payı aldı. Konya tarım, ormancılık ve balıkçılık sektöründe lider konumda yer alırken, Ankara diğer hizmet faaliyetlerinde ilk sıraya yükseldi.

Yıllık GSYH Artışında İllere Göre Değişim

Yıllık GSYH, 2022'de önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksiyle yüzde 5,5 artış gösterdi. Bu artışın en yüksek olduğu iller sırasıyla Antalya, Kırşehir ve Kilis oldu. Ancak Artvin, Erzincan ve Karabük en yüksek azalış gösteren iller arasında yer aldı. İstanbul, yüzde 2,46 ile artışa en büyük katkıyı sağlayan il oldu.

GSYH Artışında Azalan İller

2022'de yıllık GSYH büyümesine negatif yönde katkıda bulunan iller arasında Osmaniye, Elazığ ve Hatay dikkat çekti. Bu iller, artışta geri kalan diğer illere göre olumsuz bir performans sergiledi.

‘Çeşme rezidans çöplüğüne dönüyor’ ‘Çeşme rezidans çöplüğüne dönüyor’


 

Kaynak: HABER MERKEZİ