İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) 18’inci dönem Genel Kurul maratonu, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda başladı. Emek ve Gelecek Tek Yürek Grubu Yönetim Kurulu Başkan Adayı ve İGC’nin mevcut başkanı Dilek Gappi ile Gazetecilere Demokrasi, Mesleğe İtibar Grubu Yönetim Kurulu Başkan Adayı Aylin Suphandağlı yarışırken, genel kurula CHP İzmir önceki dönem milletvekili ve İGC Onursal Başkanı Atila Sertel, İGC önceki dönem başkanı Misket Dikmen ve basın mensupları katıldı. Genel Kurul’da divan başkanlığına Levent Bimen seçilirken, geçmiş dönem faaliyet raporu ve bütçe raporu onaylandı. İGC Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Gappi de geçmiş dönem faaliyetlerine ilişkin konuşma gerçekleştirdi. 

DİVAN BAŞKANLIĞINA LEVENT BİMEN SEÇİLDİ

Genel Kurul’da divan başkanlığına Levent Bimen seçilirken, Katip üyeler ise Memduh Zaptikar, Mustafa Çabuk, Hatice Reyhan Berkman, Mazlum Vesek, Caner Tok oldu. İGC Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapan Divan Başkanı Bimen, ¨Bize verdiğiniz onurlu görev için teşekkür ediyoruz. Uzun çalışmalar sonucu tamamlanarak yeni tüzüğümüzle yapacağımız bu genel kurulda iki günlük bir çalışma gerçekleştireceğiz. 78 yıllık ulu çınar cemiyetimizin üç yıllık yönetimini tamamlayan kurulu zaman sıkışması olmadan eleştirecek, eksiklikleri konuşacağız. Bu noktada tüzük komisyonundaki arkadaşlarımıza genel kurulumuz adına teşekkür ediyoruz. Ülkemiz yerel seçim yaşadı, sonuçlar hepimizin malumu ve umut verici. Halkımıza demokratik ve çağdaş ilkeler doğrultusunda hizmet etmelerini diliyoruz. Yaşadığımız bu genel kurul İzmir’e örnek de bir çalışma haline gelmiştir. Bu genel kurulumuzda iki kadın arkadaşımız cemiyet başkanlığına aday oldu. Bu davranış İzmir basınının ne kadar cesaretli ve çağdaş kadın mensuplarının olduğunu bize kanıtladı. Divan olarak kendilerine başarılar dileriz¨ ifadelerini kullandı. 

Igc Divan

ÖNCEKİ YÖNETİM KURULUNA TEŞEKKÜR

Genel Kurulun ilk konuşmasını İGC Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Gappi gerçekleştirdi. Cemiyet başkanı olarak genel kurula hitap eden Gappi, başkanlığı süresince gerçekleştirdikleri projeleri anlattı. Gappi, “Semih Aksoy, Mehlika Gökmen, Yılmaz Coşkun, Meltem Seyis İşleyen, Mücahit Bektaş, Duygu Taylan, Esat Erçetingöz, Gökhan Soyulmaz, Güçlü Güler ve Erdal Erek…  Söz verdiğimiz gibi genişletilmiş Cemiyet tarihinde ilk kez genişletilmiş kurullar yaptık. Katkı koyan, bizlerle olan Yedek Yönetim Kurulu üyelerimize de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Dilek Gappi Genel Kurul

‘EMSAL HAKKINDAN YARARLANAN İLK PROJE OLDU’

İzmir depreminde Basın Apartmanının orta hasar aldığını hatırlatan Gappi, “İGC’ye ait dairelerde kiracılar depozitolarını da alarak binadan ayrıldı.  Zaman yitirmeden dönüşüm faaliyetlerine başladık, maliklerle birlikte cemiyetimiz öncülüğünde ‘İnşaat Heyeti’ oluşturduk. Meslek odalarından ücretsiz danışmanlık desteği alarak araştırmalara başladık. Kentin en prestijli mimarlık firmalarından EPİG Mimarlık’la anlaştık. EPİG Mimarlık; mimari, statik, mekanik, elektrik ve akustik projelerini hazırlarken Cemiyetimizden hiçbir ücret talep etmedi. EPİG, mimari projeyi büyük titizlikle hazırladı ve inşaat heyetinin her adımını titizlikle kontrol ettiği birçok aşamanın ardından Kordon’da görkemli bir tasarıma imza attı.  Mimari proje özenle tasarlandı. Tüm bunlar için İnşaat Heyeti arasında yaklaşık 60 toplantı gerçekleştirdik. Bu süreçte, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin yapıcı yaklaşımı, taraflar arasındaki uzlaşma sürecini Konak ve Büyükşehir Belediyelerimizle sağladığımız irtibatlarla projenin en avantajlı şekilde son halini almasını sağladık. Bölgede emsal hakkından ilk yararlanan proje olduk” diye konuştu. 

KORDON'UN EN GÖRKEMLİ BİNASI GELİYOR

Basın apartmanının ihale süreçleri hakkında da bilgi veren Gappi, sürecin iki yıl sürdüğünü söylerken “Sizlere detaylarıyla Cemiyetimizin tek düzenli ve önemli gelir kaynağı olan Basın apartmanı için yaşadığımız gelişmeleri anlatmıştım. İşte onca aşamadan sonra muhteşem mimari proje.  Basın Apartmanı; 2 bodrum, 1 zemin, 9 normal ve 1 çatı katı olmak üzere toplam 13 katlı olacak.  Depreme dayanıklı olması için kapsamlı altyapı çalışmaları hızla devam ediyor.   Temel için 80 cm çapında toplam 74 adet fore kazık çakılacak.   39. Kazık çakıldı,  25 metre derine inildi. Akıllı teknoloji ile inşa edilen binamızın yapımı inşallah ve umarım 20 ay sonra tamamlanacak.  Cemiyetimiz nefes alacak” diye söyledi. 
İGC’nin Belediye ile imzalanan protokolle Tarihi Havagazı Fabrikası’nın içerisinde yaklaşık 550 metrekarelik alana taşındığını da hatırlatan Gappi, “Belediye yeri tahsis etti, donanım, bilgisayar, stüdyo ekipmaları ve diğer teçhizatı Çemiyet olarak tüm maddi sıkıntılara rağmen, Cemiyetimiz karşıladı” diye konuştu. 

550 HABERE TELİF DESTEĞİ VERİLDİ

Türkiye Gazeteciler Sendikası ile AB projesine başladıklarını söyleyen Gappi, ‘Güçlü Gazeteci Özgür Medya’ projesinin 3 yıl daha uzatıldığını hatırlattı. Bu süreçte 550 haber telif desteği verildiğini ve 11 dergi hazırlandığını söyleyen Gappi, “Avrupa Birliği projesi ikinci dönemi almaya hak kazanırken, pandemide hazırladığımız Hollanda destekli şiddete karşı farkındalık NAR'ı da kazandık” dedi. 

‘9 EYLÜL MEDYA GRUBU DOĞDU’

İnternet siteleri için belirlenen kriterlerin sağlanması için gösterdikleri çabaya da değinen Gappi, “Basın İlan Kurumu kriterlerine ulaşan ilk iki medya kurumundan birisi olduk. 28 çalışana ulaştık. 9 Eylül Medya Grubu’na bilgisayar, kamera gibi yepyeni donanımlar kazandırdık. Kriterleri aşmak için günde 500 haber.  İşini hakkıyla yapan, 9 Eylül’le sahip çıkan, mesleğine tutkulu her çalışan arkadaşımız benim canım. Bugün günde 40 bin tekil ziyaretçi, 100 bin sayfa görüntüleme aldık.  Yıllarca İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin bütçesinden yüksek pay aldığı için eleştirilen Dokuz Eylül şimdi Cemiyetimizin can simidi oldu.  Bugün 9 Eylül stüdyosu, teknik donanım eksikliği olmayan, tek kuruş borcu kalmayan pırıl pırıl çoğu iletişim fakültesi mezunu genç arkadaşlardan kurulu bir kadroya kavuştu. Stüdyosu, çekim ekipmanları ile aynı zamanda prodüksiyon merkezine dönüşen bir medya grubu oldu” diye belirtti. 
Gappi, başkanlık süresince gerçekleştirdiği projeleri anlatırken, 9 Eylül Gazetesi’nde 4 dönemdir toplu iş sözleşmesi imzalandığını, tüzük değişikliği gerçekleştirdiklerini, 9 Eylül çalışanları ile İzmir Basın Tarihi Belgeseli çektiklerini ve Karataş Basın Merkezi’ni yenileyerek üyelerin kullanımına açtıklarını söyledi. İGC içerisinde 3 ayrı komisyon da kurduklarını söyleyen Gappi, zorlu koşullara rağmen üyeleri için sosyal destekleri yapmaya devam ettiklerinin altını çizdi. 

Çilek mevsimi geldi! İşte çileğin faydaları ve çilekle yapılabilecek şeyler Çilek mevsimi geldi! İşte çileğin faydaları ve çilekle yapılabilecek şeyler

‘İGC KASASINI 5 KAT BÜYÜTTÜK’

“İGC’nin kasasını beş kat büyüttük” diyerek sözlerine devam eden Gappi, “İzmir Gazeteciler Cemiyeti 17. Dönem Yönetim Kurulu olarak Cemiyetimizi devraldığımızda nakit kasada yaklaşık 900 bin TL’miz vardı.  Cemiyetimiz yönetiminin ısrarlı takibi sonucu DASK’tan gelen 1 milyon 733 bin 659 TL dövize çevrilerek bugüne kadar hiç harcanmadı.  Nakit kasamız 4.579.989 TL’ye ulaşırken AB ve Hollanda bütçelerinin kasamızda bulunan bütçeleriyle bu rakam 7 milyon 046 bin 254 TL’ye erişti. Gururla söylüyoruz ki, Cemiyetimizde örnek bir sıkı bütçe politikası sürdürerek her kuruşunu koruduk” diye vurguladı. 

‘MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDA OLDUK’

Gazetecilerin uğradığı hukuksuzluklara karşı meslektaşlarının yanında olduklarının altını çizen Gappi, “Nerede bir meslektaşımız yazdıklarından dolayı bedel ödese yanında olduk. Dönemin Dokuz Eylül Üniversitesi rektörü CHP Önceki Dönem Milletvekili ve onursal başkanımız Atilla Sertel’e dava açtı. Adliyede yanındaydık. Son olarak meslektaşımız, bağımsız gazeteciliğin önemli isimlerinden Süleyman Gençel’in tutuklanma sürecine karşı çıktık. Gençel'in tutuklanmasına karşı Hasan Tahsin Anıtı önünde eylem düzenledik yine düzenleyeceğiz. Gençel o cezaevinden çıkıncaya kadar yanındayız, bir adım geri gitmeyeceğiz” diye vurguladı.  

‘İGC EN İTİBARLI DÖNEMLERİNDEN BİRİNİ YAŞAMAKTADIR’

Gappi, “İzmir Gazeteciler Cemiyeti zaten en itibarlı dönemlerinden birini yaşamaktadır. Cemiyetimiz bugün bırakın İzmir’i, Türkiye’nin en saygın, en itibarlı Cemiyetlerin başında gelmektedir.  Ve bu bir tesadüf değildir. Herkes bilmelidir ki, Cemiyetimizin ulaştığı nokta kişisel beklentilerle gölgelenemeyecek kadar yüksektir” dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ