30 yıldır faaliyette olan dev şirketin hazin sonu! İflas başvurusu yaptı 30 yıldır faaliyette olan dev şirketin hazin sonu! İflas başvurusu yaptı

Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU-İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde hasar alan ve yıkılan İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne (İGC) ait Basın Apartmanı, yeniden inşa edilecek. Konak’ın Alsancak semtinde bulunan ve depremin ardından yıkılan Basın Apartmanı için temel atma töreni düzenlendi. Törene İGC Onursal Başkanı ve önceki dönem CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, önceki dönem İGC Başkanı Misket Dikmen, İGC Başkanı Dilek Gappi, İGC yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı. Törende konuşan Başkan Gappi, zorlu süreçlerden geçtiklerini ve şu an çok mutlu olduklarını dile getirdi. 

A80P1625

GAPPİ: BİR İLKİ BAŞARDIK

Gappi, şunları söyledi: "“Maliklerle defalarca toplandık, inşaat heyeti oluşturduk. Cemiyetimizin katkılarıyla İzmir’in en büyük mimarlık ofislerinden biri ile anlaşıldı.  Bir yıla yakın süren mimari proje hazırlığında mimarlık firması İGC’den para almadı. Cemiyetin kasasından tek kuruş çıkmadan, mimari proje çizdirildi, mekanik, statik, elektrik projeleri hazırlandı. Tüm prosedürler, Cemiyetimiz Hukuk Müşaviri Birgül Değirmenci gözetiminde yapıldı. Basın Apartmanı Konak Bölgesi’nde emsal alan ilk yapılardan oldu. Mimari projemizin tamamlanmasıyla, İzmir’in önde gelen inşaat firmalarından teklifler alındı, idari şartname hazırlandı. Üç aşamalı ihale sürecinin ardından, ihaleyi İzmir’in önde gelen, köklü inşaat firmalarından biri kazandı. Son aşamalar da kolay olmadı. İki vasi davası yaşandı ve nihayet tüm sorunları aşarak inşaat ruhsatımızı geçen hafta aldık. İzmir’de kentsel dönüşümde bir ilki başardık ve ardımızdan birçok apartman bizim uyguladığımız model ile önce proje çizdirmeye başladı.”

A80P1650

'DAİRELER EN AZ 4-5 KAT DEĞER KAZANDI'

Gappi, yapılan sözleşmeye göre inşaatın 21 ay süreceğini ifade ederek, “Evet zor süreç yaşadık ama dairelerimiz en az 4-5 kat değer kazandı. Bir özgürlük mücadelesinin değişmez simgesi olan basınımızın adını taşıyan apartmanız tüm sakinlerine hayırlı, uğurlu olsun” dedi. Başkan Gappi'nin konuşmasının ardından Basın Apartmanı’nın temeli atıldı ve kurdele kesildi.


 

Kaynak: Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU