AYM Başkanı görevi devretti! Kadir Özkaya kimdir? AYM Başkanı görevi devretti! Kadir Özkaya kimdir?

31 Mart Pazar günü gerçekleşecek olan yerel seçimler, okullarda oy kullanılacak sandıkların kurulmasını gerektiriyor. Bu nedenle, seçimden sonraki gün olan 1 Nisan Pazartesi ile ilgili merak edilen sorular gündemde yer alıyor. İşte, 1 Nisan’da okulların tatil olup olmadığı ve öğretmenlerin idari izin durumu hakkında detaylar.

1. Nisan’da Okullar Tatil Mi?

31 Mart Pazar günü, yurt genelinde on binlerce okulda yerel seçimler için oy kullanılacak. Oy sayım işlemleri de okullarda gerçekleştirileceği için seçim sonrası 1 Nisan Pazartesi günü okulların tatil olup olmadığı merak ediliyor. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Öğretmenler İdari İzinli Mi?

Seçimlerin ardından okullardaki düzenin seçimler sebebiyle değiştirilmesi, öğretmenlerin idari izin durumunu da etkilemektedir. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerinin her birine ait oy pusulaları olduğundan, oyların sayım ve dökümü, tutanakların düzenlenmesi ve diğer işlemler tamamlandıktan sonra belgelerin ve seçim malzemelerinin İlçe Seçim Kurullarına teslim süreci gece geç saatlere kadar devam etmektedir. Bu nedenle, sandık kurullarında görev alan kamu personelinin, 1 Nisan 2024 Pazartesi günü idari izinli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür” ifadelerini kullanmıştır. Bu açıklama doğrultusunda, seçimlerde sandık memuru olarak görev alan öğretmenlerin 1 Nisan’da idari izinli olacağı kesinleşmiştir.

Kaynak: haber merkezi