9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde (İAOSB) yapılacak olan ‘İAOSB Yeni İtfaiye Binası’ temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız, İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı İbrahim Gökçüoğlu, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ata ve sanayiciler katıldı. 

‘İZMİR İTFAİYESİ KENDİ ALANINDA TÜRKİYE’NİN SEÇKİN KURUMLARINDAN BİR TANESİDİR’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Son dört yılda gerek insan eliyle gerekse doğal sebeplerden İzmir’de 6 binin üzerinde yangın çıkmış Gerçekten ürkütücü bir rakam. Yaz aylarında bu rakam daha da yükseliyor. Yıllar içerisinde 37 binden fazla kurtarma vakası, 11 bini aşan da su baskını yaşanmış. İtfaiyemiz yaklaşık olarak 100 bin müdahalede bulunmuş. Verilere baktığımızda önlemlerin artırılması gerektiği çok açık. Büyükşehir Belediyesi olarak gereken önlemleri almak için gereken hassasiyeti gösteriyoruz. Şu an için Büyükşehir Belediyemizin İzmir genelinde kritik  noktalarda 62 itfaiye hizmet binası var. Kent genelinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bu noktalarda arkadaşlarımız hazırlar. İtfaiye erlerimiz ciddi eğitim ve sınavlardan geçerek bu görevlere hazırlıyoruz. İzmir itfaiyesi kendi alanında Türkiye’nin seçkin kurumlarından bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

Cemil Tugay

‘SANAYİMİZİN PAYDAŞLARI İLE BİRLİKTE ORTAK PROJELER YÜRÜTMEK BİZLER İÇİN ÇOK KIYMETLİ’

İtfaiye hizmet binalarının sayısını artırmak ve var olanları iyileştirmek için çabaladıklarını vurgulayan Tugay, “Dikili’de planladığımız bir itfaiye hizmet binamız var. Bunların proje çalışması tamamlandı ve ihale aşamasında. Tire’de bir itfaiye hizmet binamızın proje süreci tamamlandı ve ihale dürecinde. Kınık’ta proje aşaması devam ediyor. Kemalpaşa, Mordoğan, Karaburun, Beydağ ve Balçova’da yine hizmet binalarımızın sayısını artırmak ve yenilenmesi için çalışma yaptığımız bölgelerimizden bazılarıdır. Daha dirençli bir İzmir için önlem alırken, sanayimizin önemli paydaşları ile birlikte ortak projeler yürütmek bizler için çok kıymetli. Birlikte yaşadığımız şehir için sizlerle adım atmayı çok değerli buluyoruz” diye vurguladı. 

Basın Konseyi'nden '24 Temmuz' mesajı: 'Bayram değil, mücadele günü!' Basın Konseyi'nden '24 Temmuz' mesajı: 'Bayram değil, mücadele günü!'

‘HER FABRİKA BİR KALEDİR’

Çiğli Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız ise “Kurucu liderimizin her zaman ifade ettiği bir söz vardır. 'Her fabrika bir kaledir' bu kaleleri de yaşatmak büyükşehir belediye başkanımız başta olmak biz ilçe belediyelerimizle beraber ne yapmamız gerekiyorsa emrinize amadeyiz. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, hem barındırdığı iş gücü hem de istihdamıyla beraber hem bölgenin hem de ülkenin dış ticaret borcunu kapatmasında çok önemli bir görev üstleniyor” diye vurguladı. 

‘YENİ HİZMET BİNASI KİMYASAL YANGINLARI DA SÖNDÜREBİLECEK’

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace, yaptığı açılış konuşmasında, “Bugün burada son derece önemli bir adımı atmak için buradayız.  Yangın güvenliği sanayi bölgemizdeki işleyişin sürmesi açısından hayati öneme sahiptir. Burada bir itfaiye binamız vardı fakat hem eskiydi hem de yeterli değildi. Yeni binamızda personel ve ekipman olarak daha gelişmiş olacak” ifadelerini kullandı. Yeni binanın bölgedeki yangın türlerini söndürebilecek donanıma sahip olacağı bilgisini veren Karace, “Yeni itfaiye binamız, kimyasal yangınları da söndürebilecek. Sanayicilerimizin itfaiyeden alacağı ruhsat için merkeze gitmek zorunda olmayacak. Güvenliğimizin ve sürdürülebilirliğin teminatı olacak. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi. Karace ayrıca bir yangın söndürme rabotu alarak merkeze vermek istediklerinin müjdesini verdi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ