İSTANBUL (AA) - Huawei'in yapay zeka çalışmaları devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Barselona’da dün başlayan 2024 Mobil Dünya Kongresi (MWC 2024), Huawei'in birçok yenilikçi yaklaşımına sahne oldu.

Türkiye'de en çok hangi segment araç satılıyor? Türkiye'de en çok hangi segment araç satılıyor?

Şirket, yeni dönemde de sektörler arasında akıllı dijital dönüşümü teşvik etmeyi, gelişmiş bir endüstri ekosistemi oluşturmayı, 5G'nin olumlu iş döngüsünü hızlandırmayı ve yaklaşan 5.5G dönemine hazırlanmayı amaçlıyor.

MWC 2024'teki tanıtım alanında, tam bağlantılı ve akıllı bir dijital dünya için ortaya koyduğu fikir ve çözümleri katılımcılarla buluşturan şirket, birden fazla senaryo için 5.5G, F5.5G ve Net5.5G özelindeki ürün ve çözümlerini tanıttı.

Geçen yılın sonuna kadar dünya çapında 300'den fazla 5G ticari ağı hayata geçirilirken, bu alanda 1,6 milyardan fazla kullanıcıya hizmet verildi. Küresel 5G kullanıcılarının büyüme oranının, aynı dönemdeki 4G kullanıcılarının büyüme oranından yedi kat daha yüksek olmasıyla, 5G'nin gelişiminde önemli bir yol kat edildi.

Şirketin çözümlerini kullanan mobil operatörler, 2023'te Almanya, Avusturya ve Hollanda'daki önemli şehirlerde, bağımsız test kuruluşları tarafından yapılan ağ testlerinden tam not aldı.

Şirket, yeni 5.5G uygulamalarının yüksek gereksinimleri karşılaması için, dünyanın önde gelen mobil operatörleri ve endüstri ortaklarıyla işbirliği yaptı. İşbirliğiyle 5.5G teknolojisinin doğrulanmasını ve ağ dağıtımını teşvik eden şirket, 5.5G pazarının genişlemesine katkı sağladı.

Şirket, mobil operatörlerin dünya çapında 20'den fazla şehirde 5.5G ticari doğrulama ve testlerine başlamasına da yardımcı oldu. Orta Doğu, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (GCC) 6 üyesinin tamamının 5.5G 10 Gbps hız doğrulamasını, ek olarak RedCap ve pasif IoT gibi yeni hizmetlerin inkübasyonunu tamamlamasıyla, 5.5G gelişimi konusunda genel bir fikir birliğine de imza atılmış oldu. Çin'deki üç büyük operatör, büyük şehirlerde 5.5G ağ dağıtımına başladı.

Avrupa'da, Finlandiyalı operatörler ticari ağlarda 5.5G teknoloji doğrulamasını tamamlayarak 10 Gbps'den daha yüksek hıza ulaşırken, pasif IoT teknolojisini de doğrulamış oldu. Almanya'da, 6 GHz bandında çalışan operatörler de çoklu taşıyıcı tekniklerini kullanarak 12 Gbps'lik hıza ulaştı.

- "Endüstriyel zekayı hızlandırmak için lider altyapı"

Şirket, 29 Şubat'ta sona erecek MWC kapsamında, sektörün ilk telekom temel modelini de piyasaya sürdü. Model, çevik hizmet sağlama, alanlar arasında verimli işletme ve bakım amaçlı endüstri taleplerine destek olacak akıllı uygulamalar sunuyor. Bunun yanı sıra, operatörlerin çalışanları güçlendirmesine ve ağ verimliliğini kapsamlı bir şekilde artırmak için kullanıcı memnuniyetini artırmasına da yardımcı oluyor.

5.5G'nin bu yıl ticari olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şirket 5.5G'ye geçişi keşfetmek için, dünyanın dört bir yanındaki operatörlerle birlikte çalışma taahhüdünü yineledi. Operatörlerin birinci sınıf deneyim sunabilmeleri için verimli, işbirliğine dayalı, yeşil, istikrarlı, yaygın ve akıllı ağların oluşturulmasına yardımcı olmayı amaçlayan şirket, bu tür endüstriyel ortaklıkların, akıllı dijital dönüşümü daha ileri seviyelere taşıyacağına inanıyor.

Huawei Enterprise da MWC kapsamında, "Endüstriyel Zekayı Hızlandırmak için Lider Altyapı" temasıyla 10 farklı sektör için yeni akıllı dijital çözümleri ve bir dizi amiral gemisi ürünü tanıtıyor.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu da moda ve teknolojiyi bir araya getiren amiral gemisi ürünlerini yine MWC 2024 katılımcılarıyla paylaşıyor. Şirketin "Fashion Forward", "Creation of Beauty" ve "Fitness & Health" gibi senaryo tabanlı deneyim alanlarında güncel akıllı ürünleri yer alıyor.

Kaynak: aa