Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları, barış anlaşması müzakeresi için Berlin'de görüştü Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları, barış anlaşması müzakeresi için Berlin'de görüştü

Hollanda genel seçimlerinin ardından koalisyon planlarını şekillendirmeye çalışan Geert Wilders, ırkçı ve göçmen karşıtı Gom van Strien'in istifasıyla sarsıldı. Wilders, Van Strien'i diğer liderlerle görüşmek üzere görevlendirmiş ancak suçlamalar nedeniyle istifa şoku yaşandı.

Van Strien'in İstifası ve Suçlamalar

Gom van Strien'in, Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nin lideri Dilan Yeşilgöz ile görüşmesi beklenirken istifası geldi. Van Strien'e yöneltilen suçlamalar arasında, Utrecht Üniversitesi'ne bağlı Utrecht Holdings aracılığıyla yolsuzluk yapmak ve rüşvet almak bulunuyor.

Hisselerin Transferi ve Dolandırıcılık İddiaları

Van Strien'in 2000-2009 yılları arasında yönettiği Utrecht Holdings'in, üniversitenin tanıtımını yapmaktan sorumlu UMC Utrecht ile yaptığı anlaşmada dolandırıcılık ve rüşvet iddiaları ortaya çıktı. Van Strien ve halefi, üniversite şirketlerinin hisselerini kendi kontrol ettikleri bir şirkete transfer ettiği iddia edildi.

Koalisyon Planları ve Sembolik İstifa

Wilders'in cuma günü 'nabız yoklayıcı' olarak belirlediği Van Strien, aniden istifa kararı alarak koalisyon planlarını zora soktu. İstifanın sembolik bir işaret olduğu ve aşırı sağcı Wilders'in istediği koalisyonu kurmakta ne kadar zorlanacağına dair belirleyici bir adım olarak yorumlandı.

Koalisyon Senaryoları ve Beklentiler

PVV'nin 22 Kasım'daki seçimlerde birinci çıkmasına rağmen, Wilders'in koalisyon kurma çabaları zorlu bir süreçle karşılaşıyor. Sol ittifak lideri Yeşilgöz'ün Wilders'le doğrudan koalisyona girmeme, ancak merkez sağ hükümetini destekleme açıklamaları, koalisyon senaryolarını karmaşıklaştırıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ