Haber - Utku ÇELİK

Bugün İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Efe hakkında açılan 7 ayrı dosyanın birleştirilen davası görüldü.

Duruşmaya, Nurullah Efe'nin yanı sıra Efe'nin avukatları Azime Ayça Okur, Pınar Akbina Karaman, Fettah Ayhan Erkan, Ali Serdar Çıngı, Tacettin Çolak, Sait Kıran, Halil Ağırgöl, Doğan Zafer Çıngı, Kerim Bütün, Yusuf Şirin ve HKP üyeleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise avukatları Ayşe İclal Ümit ve Erem Gençer tarafından temsil edildi.

HKP Genel Başkanı Nurullah Efe- Zindanlar hoş geldi, sefa geldi!-2

“ERDOĞAN’IN ALDIĞI KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR”

HKP Genel Başkanı, duruşma salonuna alkışlar eşliğinde girdi ve savunmasında “Türkiye 21 yıldır Kuvayi milliyeci atalarımıza düşman olan biri tarafından yönetiliyor. Bunlar burayı Darülharp görüyor, savaş açmışlar. Biz de savaşıyoruz” diye konuştu.

Efe, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomaya sahip olmadığını iddia ederek, “Bütün avukatların diplomaları bürolarında asılıdır. Peki bu adam neden diplomasını çıkartmıyor? Yok çünkü. Bu nedenle atadığı bakanlar bakan değildir. Kurduğu hükümetler de meşru değildir. Aldığı kararlar yok hükmündedir. Türkiye bir adam tarafından esir alınmıştır” şeklinde ifadeler kullandı.

ALİ YEŞİLDAĞ HATIRLATMASI

Savunmasının devamında HKP lideri Efe, şunları kaydetti:

“Erdoğan gözünü kırpmadan vatan satar, sattı. Erdoğan hakkında suç duyurusu yapacaktık. Görevli bir savcı ‘benim nöbetçi olduğum günü mü buldunuz’ diyerek sitem etti. Biliyor başına geleceği. Yargı AKP’giller’in hukuk bürosuna dönüştürüldü. Tayyip Erdoğan, ABD askerlerine dua etti. ABD askerine dua eden adam kime çalışır? Biz bunu söylüyoruz, her gün dava açıyor. Bizi korkutmaya çalışıyor. Biz korkmayız. Bir karganın bir kartalı korkutabilmesi ne kadar mümkünse, Erdoğan’ın bizi korkutabilmesi o kadar mümkün”

Efe, Ali Yeşildağ'ın ortaya attığı yolsuzluk iddialarını hatırlatarak, Türk Medya Grubu'nun sahibi olan Hasan Yeşildağ'ın kardeşi tarafından ortaya konulan bu suçlamaların yargı tarafından gereken önemin verilmemesini eleştirdi. Duruşmanın 20 Şubat 2024 tarihine saat 10.00'a ertelendiği belirtildi.

HKP Genel Başkanı Nurullah Efe- Zindanlar hoş geldi, sefa geldi!-1

“ERDOĞAN ÇELİK BİLEZİKLE TANIŞACAK”

Duruşma sonrası Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan HKP Genel Başkanı Nurullah Efe, “Biz onların mahkemelerinde savcılarının, hakimlerinin ve avukatlarının karşısında da onların binbir suçunu sayıp ortaya koyduk. Eninde sonunda o suç örgütü bütün çetesiyle beraber buralara gelecek, bağımsız ve tarafsız yargı önüne çıkacak, işledikleri binbir suçun hesabını verecekler. Bunların alayı tarihin lanetli sayfaları arasında yer alacaklar. Ya biz Tayyip Erdoğan ve avanesini çelik bilezikle tanıştıracağız, ya da ömrümüzü Silivri zindanında tamamlayacağız. Hepsi hoş geldi, sefa geldi!” ifadelerini kullandı.

CHP'nin Meclis Başkan adayı Tekin Bingöl CHP'nin Meclis Başkan adayı Tekin Bingöl

NE OLMUŞTU?

HKP Genel Başkanı Nurullah Efe'ye, bugüne kadar AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret suçundan 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Ayrıca Efe hakkında diğer Erdoğan'a hakaret davaları için toplamda 32 yıl 8 ay hapis cezası talep edilmektedir.