Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertek, HIV tedavisindeki gelişmeleri ve umut verici yöntemleri açıkladı. Ertek, "Bugün için HIV virüsünü tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi şansımız yok ancak tedavi alanında güzel gelişmeler mevcut. Kök hücre nakli, literatürde iyileşmiş altı vaka ile gösteriliyor." dedi.

Teknoloji bağımlılığı, çocukların alışkanlıklarını etkiliyor Teknoloji bağımlılığı, çocukların alışkanlıklarını etkiliyor

AIDS Bilincinin Önemi

1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla açıklama yapan Prof. Dr. Ertek, toplumu bilgilendirmenin hastalığın yayılmasını engellemede kritik bir rol oynadığını belirtti. Hastalığın fark edilmeden ilerleyebildiğine dikkat çeken Ertek, özellikle risk gruplarının erken teşhis ve tedavisi için önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

HIV Enfeksiyonu ve Etkileri

HIV virüsünün bağışıklık sistemini zayıflattığını ve cinsel ilişki, kan yoluyla veya anneden bebeğe geçebileceğini ifade eden Ertek, hastalığın sessiz bir süreçten sonra bağışıklık sistemini çökerttiğini ve AIDS aşamasına geçtiğini söyledi. AIDS aşamasında tedavi edilmezse ölümle sonuçlandığına dikkat çekti.

HIV Tedavisi ve Gelişmeler

1986'dan beri HIV tedavisi için ilaçların kullanıldığını ancak direnç geliştiğini belirten Ertek, yeni kuşak HIV ilaçlarının hastalığı ölümcül olmaktan çıkardığını ancak ömür boyu ilaç kullanımı gerektirdiğini dile getirdi. Henüz başarılı bir aşı geliştirilemediğini ifade etti.

Kök Hücre Tedavisi ve Diğer Yöntemler

Ertek, HIV tedavisinde kök hücre naklinin umut verici olduğunu belirtti. Literatürde altı iyileşmiş vaka olduğunu dile getirdi ve ilaç kullanımı yerine daha az sıklıkla parenteral ilaç kullanımının da FDA onayında olduğunu söyledi. Gen düzenleyici tedavilerin de HIV tedavisinde umut verici olduğunu açıkladı.

Kaynak: DHA