T24'te yer alan habere göre; Almanya'nın Bavyera Bölge Parlamentosu'nda yeni seçilen Alternatif Partisi (AfD) milletvekili Daniel Halemba, anketlerde yükselişte olan aşırı sağcı Almanya için Alternatif'ten (AfD) milletvekili Daneil Halemba, yasaklı totaliter sembolleri sergilemek dahil bir dizi suçlamayla tutuklandı.

Avrupa'daki 4 ülkeden AB'ye rest! Avrupa'daki 4 ülkeden AB'ye rest!

Daniel Halemba, 22 yaşında genç bir milletvekili olarak parlamentodaki görevine bu perşembe günü başlamayı planlıyordu. Ancak, onun göreve başlamadan önce yaşadığı olaylar, Almanya'nın siyasi sahnesinde büyük bir yankı uyandırdı.

Halemba'nın üyesi olduğu kardeşlik grubunun komşuları, onun evinden Nazi döneminde yaygın olarak kullanılan "Sieg Heil" selamının sık sık duyulduğunu ifade etti. Bu, halk arasında büyük bir tepkiye yol açtı ve hızla polisin dikkatini çekti.

Polislerin yaptığı arama sırasında, Halemba'nın evinde yasaklı semboller bulundu. Almanya'da gamalı haç gibi Nazi Almanyası döneminden kalma semboller yasak kabul edilmektedir. Bu sembollerin bulunması, Halemba hakkındaki suçlamaların daha da ağırlaşmasına neden oldu.

Savcılık sözcüsü, Halemba'nın pazartesi ilerleyen saatlerde veya salı günü mahkemeye çıkacağını açıkladı. Tutuklanan milletvekilinin ceza alıp almayacağı, delil ve tanık ifadelerine dayalı olarak belirlenecektir.

Halemba, avukatının Telegram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Seçilmiş bir milletvekilini, beni tutuklamak istiyorlar. Tam göreve başlamadan 3 gün önce, tamamen hukuk dışı bir tutuklama emri kullanarak" dedi. Halemba, suçlamaları reddetti ve kendini savunmaya hazırlandığını ifade etti.

Kaynak: t24