"Dünyanın en büyük demokrasisi" Hindistan'da, sadece 77 yıl içinde küresel bir süper güce dönüşen ülkede, 6 hafta sürecek kritik bir seçim süreci başlıyor. Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi'nden (BJP) Başbakan Narendra Modi, 3. dönem için ofisteki hedefini belirlerken, muhalefet koalisyonu INDIA, Modi'nin iktidarının devam etmesi durumunda "ülke demokrasisinin tehlikede olduğu" uyarısında bulunuyor.

996 Milyon Seçmene Federal Parlamento Üyelerini Belirleme Görevi

19 Nisan'da başlayıp 1 Haziran'a kadar devam edecek genel seçimlerde, 996 milyon seçmen, federal parlamentonun alt kanadı olan Halk Meclisi (Lok Sabha) üyelerini belirlemek için sandık başına gidecek.

Seçimlerin 7 Aşaması

Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan'da seçimler, ülkenin büyüklüğü, personel sayısı ve güvenlik nedenleriyle tek bir günde yapılamıyor. Bu nedenle seçimler 7 aşamada gerçekleşecek. İlk aşama bugün başlayacak ve 26 Nisan, 7, 13, 20, 25 Mayıs ve son olarak 1 Haziran'da devam edecek.

Modi ve BJP Önde

Son seçimlerde galip gelen Başbakan Modi ve BJP, anketlere göre yarışı önde götürüyor. Şubat ayında yapılan bir ankete göre, iktidar ittifakı NDA, Halk Meclisi'nde 335 sandalyenin sahibi oluyor. Modi'nin liderliğindeki BJP, 303 milletvekili ile Halk Meclisi'nde güçlü bir pozisyon elde etmişti.

Demokrasi Tehlikede mi?

Muhalefetin gündeminde, demokrasi ve laiklik gibi temel değerlerin tehlikede olduğu iddiaları bulunuyor. Hindu milliyetçisi hükümetin baskıları, sadece muhalefetle sınırlı değil. Özellikle Müslüman azınlık, büyük baskı altında. 2019 seçimlerinden sonra, ülkedeki vatandaşlık yasası protestolara yol açmıştı.

Macron'dan Ukrayna açıklaması Macron'dan Ukrayna açıklaması

Muhalefet ve BJP Arasındaki Gerilim

Muhalefet, Modi hükümetini "çok partili demokrasiyi ve laikliği tehlikeye atmakla" suçluyor. BJP ise muhalefeti yolsuzluk suçlamalarıyla zayıflatmaya çalışıyor. Son olarak, muhalefet liderlerinden Arvind Kejriwal "rüşvet" suçlamasıyla gözaltına alındı.

Editör: Kazim Bozkurt