İYİ Parti'de istifa depremi! Bir isim daha görevini bıraktı İYİ Parti'de istifa depremi! Bir isim daha görevini bıraktı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Partisinin Ankara’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Oruç, Türkiye’de birinci ve ikinci oldukları beldelerde, belediyelerde ve büyükşehirlerde kendi adaylarını çıkaracaklarını söyledi.

Oruç, batı illerinde ise ittifaklara açık olduklarını belirterek, “Bizim için önemli olan halkın iradesinin sandığa yansımasıdır. Bu nedenle batı illerinde demokratik güçlerle, emek ve özgürlük ittifakıyla, halkın taleplerini karşılayacak bir ortaklık kurabiliriz” dedi.

HEDEP, HDP’nin devamı olarak görülüyor

HEDEP, 15 Ekim 2023’te Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (YSP) ismini değiştirerek kuruldu. Partinin eş genel başkanlıklarına ise Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç ve Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan seçildi. Parti, Hakkındaki kapatma davası nedeniyle Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) devamı olarak görülüyor.

HEDEP, 14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde YSP listesinden 57 milletvekili çıkarmıştı. Parti, daha sonra kadrolarının büyük çoğunluğunu YSP’ye taşımıştı. Partinin yeni ismi, HDP gibi Kürt siyasi hareketini geçmişte temsil etmiş HEP, HADEP ve DEP’i de çağrıştırıyor.

HEDEP, yerel yönetimlerde deneyimli

HEDEP, yerel yönetimlerde de deneyimli bir parti. Parti, 2019 yerel seçimlerinde HDP listesinden 3 büyükşehir, 5 il, 33 ilçe ve 7 belde belediyesi kazanmıştı. Ancak bu belediyelerin büyük bir kısmına kayyum atandı. Şu anda partiye bağlı sadece 5 belediye bulunuyor.

Parti, yerel seçimlerde halkın sorunlarına çözüm üretecek, katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışı sergileyeceklerini ifade ediyor. Parti, ayrıca yerel seçimlerde kadın adaylara öncelik vereceklerini ve eş başkanlık sistemini uygulayacaklarını duyurdu.

Kaynak: haber merkezi