Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkış sürecinin son aşamaya geldiğini duyurdu.

Şimşek: Türkiye, Eylem Planı'nın Tüm Maddelerini Tamamladı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF'ın bugün gerçekleştirdiği Genel Kurul toplantısında alınan karar hakkında değerlendirmede bulundu. Şimşek, toplantıda Türkiye'nin, kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele sisteminin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Eylem Planı'nın tüm maddelerini tamamladığı kararına varıldığını belirtti. Böylece Türkiye'nin gri listeden çıkışı sürecinin son aşamaya geldiğini ifade etti.

Haziran Ayında Gri Listedeki Durum Ele Alınacak

Bakan Şimşek, prosedür gereği FATF ekibinin Türkiye'ye yapacağı ziyaretin ardından hazırlanacak değerlendirme raporunun haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacağını ve bu toplantıda Türkiye'ye yönelik gri liste kararının kaldırılmasının beklendiğini söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü 68 İşçi Alacak Orman Genel Müdürlüğü 68 İşçi Alacak

Başarının Arkasındaki Çalışmalar

Bugün gelinen aşamanın, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) koordinasyonunda, Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları başta olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşların yürüttüğü yoğun çalışmaların bir sonucu olduğunu belirten Şimşek, başarıda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür etti.

Sosyal Medya Açıklaması

Bakan Şimşek ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetim ile gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ