HAYTAP sosyal medya hesaplarından Gaziantep’te sokak hayvanlarının zehirlendiği yönünde çok sayıda ihbar aldıklarını, yapılan değerlendirmede ihbarların gerçek olduğunun belirlendiğini ve bunun üzerine 20 kişilik ekiple bölgeye gitme kararı aldıklarını duyurdu. HAYTAP video ve görüntülerle yaptığı paylaşımlarla özellikle Onkoloji bölgesinde bazı vatandaşların son günlerde yaşanan gelişmelerden güç alarak hayvan katliamına giriştiklerini aktardı.

Önceki gün Gaziantep’e gelen HAYTAP ekibi Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşulan gündem maddeleri ve alınan kararlar sosyal medyadan şu şekilde paylaşıldı:

“Alınan hayvanlar tedavileri aşıları yapıldıktan sonra kademeli olarak alındıkları yerlere ( yerel dernekler kişiler gözetiminde ) tekrar bırakılacak. Şehrin tamamında aşağıda gördüğünüz gibi sokak hayvanların korumaya yönelik billboard afiş farkındalık çalışmaları koyulacak. Gerekirse yerel tvlerde yayınlanmak üzere Haytap'ın sokak hayvanlarına yönelik kısa filmleri yayınlanacak.”

HAYTAP ayrıca kentteki son durumla ilgili de şu paylaşımı yaptı: “Tedaviye aldırdığımız hayvanların tedavileri devam ediyor o konuda bir sıkıntı yok. Farklı bölgelerde mama dağıtımlarımız tarama çalışmalarımız ise devam ediyor. Yılbaşında hemen komşu il Kilis ve civar köylerinde bulunan mağdur hayvanları kurtarmak üzere hareket edeceğiz gibi gözüküyor. Sizler web sayfamızdaki dilekçe örneklerini gelişigüzel zehirlenme ve toplanmaların yaptığı yerler ile ilgili olarak göndermeye devam edebilirsiniz.”