Engelli bireylerin hayata tutunması için en önemli uğraşlardan biri spor. İzmir Büyükşehir Belediyespor'un ampute futbol takımı da bu amaçla bir çok dezavantajlı insanın sosyalleşmesini, ufkunu açmasını, yaşamında bir amaç olmasını, hayallerini gerçekleştirmesini sağlıyor. Mavi beyazlı kulübün 32 yaşındaki sporcusu Muhammet Sarı da, kaza geçirmeden önce hayali olan futbolculuğu, İzmir Büyükşehir Belediyespor'un ampute takımında gerçekleştiriyor. Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde doğan Muhammet, 15 yaşına kadar bir sakatlığı yokken, çevresi tarafından futbol yeteneği övülen bir futbolcuydu. "Nazilli Pamukspor'un altyapısına girip futbolcu olma yolunda ilk adımı atmak üzereydim" diyen 1990 doğumlu futbolcu, "17 yıl önce trafik kazası geçirdim. Pamuk çapasından dönerken, kaza yaptık. Araçta bulunan 5 kişi vefat etti. Benim ise ayağım koptu. Nazilli Pamukspor altyapısına tam girecekken hayallerim suya düşmüştü. Kazadan sonra 3 yıl hayatla bağımı kestim. Çünkü futbolu çok seviyordum. Her gün top peşindeydim. Futbolla yatıp kalkıyordum. O depresif dönemimde okulumu hiç ihmal etmedim. Dumlupınar Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi'ni bitirdim. Bir hastanede memur olarak çalışmaya başladım" dedi.

3 GÜN AYDIN, 4 GÜN İZMİR'DE

Ampute futbolla tanışma hikayesini de şöyle anlatan Sarı, "6 yıl önce tarlada yonca paketi yüklemeye giderken, futbol hayalimi gerçekleştireceğim dedim. İnternette Aydın'a yakın futbol kulüplerini araştırdım. Denizli Engelliler Spor Kulübü bana dönüş yaptı. 3 yıl Süper Lig'de mücadele ettim. 2 kez milli takım kampına çağırıldım. Bu sezon başı İzmir BŞB yetkilileri bana teklif getirdi. Televizyonda maçlarımı izleyip beğenmişler. Ben de hayatımda yeni bir sayfa açmak istedim. Haftanın 3 gününü ikamet ettiğim ve çalıştığım Aydın'ın Buharkent ilçesinde geçiriyorum. 4 gün ise İzmir'de idmanlar ve maçlara çıkıyorum. İzmir'de iken Buca'da bulunan konuk evinde kalıyorum. Süper Lig'de hedefimiz sezonu ilk 4 sıra içinde bitirip Türkiye Kupası'na katılmak" cümlelerini kullandı.

Hedefi Aydın'da ilk ampute takımını kurmak

Engelli kaldıktan sonra yaşadığı şehir olan Aydın'da ampute futbol takımı bulumamasının sıkıntısını yaşayan Muhammet Sarı, aynı problemi diğer dezavantajlı gençlerin yaşamaması için bir hedefi olduğunu söyledi. Sarı, "Hedefim Aydın'da bir ampute futbol takımı kurmak. Önümüzdeki aydan itibaren çalışmalara başlayacağım. Sponsor bulmaya çalışacağım, belediye ile görüşerek imkanlar yaratacağım. Ben futbolla tanışınca özgüvenim yerine geldi. Ufkum genişledi. Bir çok şehir gezdim. Normal şartlarda gidip göremezsin. O yüzden engellilerin hayata tutunması açısından her ilde ampute kulüpleri olmalı. Aydın'da da rahatlıkla yarışmacı bir takım çıkarabilirim" ifadelerini kullandı.

Favori futbolcusu Serdar Aziz

Fenerbahçe taraftarı olan başarılı sporcu, kendi gibi stoper mevkiisinde oynayan Serdar Aziz'in futbolunu beğendiğini söyledi. Çalıştığı hastanedeki yetkililerin kendisine tam destek verdiğini de sözlerine ekleyen Sarı, "Amirlerim izin konusunda hiç bir sıkıntı yaratmıyor. Beni televizyondan izlediklerinde mutlu olduklarını, gururlandıklarını söylüyorlar. Umarım milli takıma da seçilerek bu gururu iki katına çıkarırım" dedi.