Hatay’da 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi rekabet kızışıyor. CHP’nin mevcut başkan Lütfü Savaş’ı yeniden aday göstermesi, deprem mağduru Hatay halkında tepki yaratmıştı. TİP ise, eski milli futbolcu Gökhan Zan’ı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklamıştı. Savaş ve Zan arasında yaşanan polemik, seçim atmosferini ısıttı.

Savaş’tan Zan’a Gönderme

CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş, dün kentte düzenlediği mitingde konuştu. Savaş, konuşmasında TİP’in adayı Gökhan Zan’ı hedef alarak, “Sizin için en önemli kim? Aileniz, eşiniz, anneniz, babanız, çocuklarınız… Bunu kime teslim edersiniz? Güvenilir birine teslim edersiniz. Bu güven de parayla olmuyor, şöhretle olmuyor, şarkı söylemekle de olmuyor, top oynamakla da olmuyor” dedi.

CHP yerel seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplanacak! CHP yerel seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplanacak!

Savaş, Hatay halkına kendisine güvenmeleri çağrısında bulunarak, “Biz bu kenti 10 yıldır yönetiyoruz. Yaptığımız hizmetler ortada. Bizim vizyonumuz, projelerimiz, deneyimimiz var. Bizim rakibimiz AKP’nin adayıdır. Diğer adaylar ise figürandır. Onlar sadece bizi yıpratmaya çalışıyorlar. Ama Hatay halkı akıllıdır, bunlara kanmaz” diye konuştu.

Zan’dan Savaş’a Cevap

Lütfü Savaş’ın açıklamaları sosyal medyada da gündem oldu. TİP’in Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gökhan Zan, Savaş’ın sözlerine sosyal medya hesabından yanıt verdi. Zan, paylaşımında şunları yazdı:

“Ben aday olduğum günden beri Hatay halkına seslendim, gelin depremde hayatını kaybedenlerin hesabını soralım dedim. Gelin depremde yıkılan binaların sorumlularına hesap soralım dedim. Gelin depremde yalnız bırakılan Hatay halkının yanında olalım dedim. Başından beri ‘fedakarlığa hazırım’ dedim. Ama onlar hazır değilmiş. Taş üstünde taş kalmamış bir kentin makam koltuğuna yapışmışlar, bırakmıyorlar. Onlar rant için aday oldu, ben halk için aday oldum. Depremzedeler 31 Mart’ta AKP adayı ile AKP zihniyetindeki aday arasında seçim yapmaya mecbur kalmayacağı için mutluyum. Enkazdan kimlerin elini tutarak çıktıysak, Hatay’ı onlarla birlikte ayağa kaldıracağız. Son söz Hatay’ın. Haydi başlıyoruz!”

Zan, paylaşımına, depremde yıkılan binaların fotoğraflarını da ekledi. Zan, bu fotoğrafları Lütfü Savaş’ın belediye başkanlığı döneminde yapıldığını iddia etti. Zan, “Bu binaların ruhsatını kim verdi? Bu binaların denetimini kim yaptı? Bu binaların yıkılmasından kim sorumlu?” diye sordu.

Hatay Halkı Ne Diyor?

Hatay halkı ise, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde kimi destekleyeceklerini merak ediyor. Hatay’da 6 Şubat 2023’te yaşanan depremler, kentte büyük bir yara açmıştı. Depremde 41 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce bina hasar görmüştü. Deprem mağdurları, belediyenin yeterli yardım ve destek sağlamadığını, sorumluluk almaktan kaçındığını iddia etmişti.

CHP’nin mevcut başkan Lütfü Savaş’ı yeniden aday göstermesi, deprem mağdurları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Savaş, deprem anmalarında protesto edilmiş, istifaya çağrılmıştı. TİP’in eski milli futbolcu Gökhan Zan’ı aday göstermesi ise, Hatay halkında ilgi uyandırmıştı. Zan, deprem sonrasında Hatay’da yardım çalışmalarına katılmış, depremzedelerle dayanışma içinde olmuştu.

Hatay halkı, 31 Mart’ta sandık başına gittiğinde, kimi tercih edecek? Bu sorunun cevabı, seçim günü belli olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ