Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, yaptığı açıklamada, hamilelikte şeker hastalığıyla karşılaşma riskinin her geçen gün arttığını ifade etti. Buyru, bundan 60 yıl önce gebeliğe bağlı şeker hastalığının yüzde 1 oranında görülürken, bugün her 100 gebeden 10'unda yüksek şekerle karşılaşıldığını kaydetti.

Obezite ve Hareketsizlik Risk Faktörü

Buyru, anne adaylarında yanlış beslenme ve hareketsizlikten dolayı obezite sorununun giderek arttığını ve hamilelikte obezitenin şeker ve tansiyon gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına yol açtığını söyledi.

Haşimato hastalığı nedir? Haşimato hastalığının belirtileri nelerdir? Haşimato hastalığı nedir? Haşimato hastalığının belirtileri nelerdir?

Şeker Bebeğin Sağlığını Tehdit Ediyor

Yüksek şeker seviyelerinin kontrol altına alınmadığında bebeğin kalbini etkilediğini ve ani bebek ölümü dahil birtakım problemlere yol açabildiğini anlatan Buyru, şeker yükleme testinin önemini vurguladı.

Şeker Yükleme Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Tüm anne adaylarına 24-28 hafta arasında şeker yükleme testlerinin yapılmasını öneren Buyru, şekerin yüksek çıkması durumunda öncelikle açlık, tokluk kan şekerinin izlenip beslenmenin kontrol altına alındığını ve günlük hareketin artırılmasını önerdiklerini aktardı.

 Bazı Durumlarda Daha Erken Test Gerekebilir

Buyru, şeker yükleme testinin bazı durumlarda daha erken yapılabileceğini de belirtti. Eğer annenin ailesinde şeker hastalığı varsa, gebelik öncesi kilosu yüksekse ve gebelikte fazla kilo aldıysa ya da bebek ultrasonografide büyük, suyu fazla ise belki daha erken yükleme ya da şeker kontrolü gerekebilir. Bu durumda 24 haftadan önce de şeker testi yapılabilir. Anormal ise bu haftadan itibaren önlem alınır. Eğer normal ise yine 24-28 haftası arasında testi tekrarlamak gerekir.

 Testten Kaçınmamak Gerekiyor

Şeker yükleme testinin yan etkisinin olmadığını ve testten kaçınmamak gerektiğini ifade eden Buyru, olabilecek riskleri anne adaylarına anlattıklarında çoğu hamilenin testi yaptırdığını bildirdi.

Sosyal Medyadaki Olumsuz Bilgilere Dikkat

Buyru, sosyal medyada yer alan olumsuz haberleri görerek testi yaptırmak istemeyenlerin de olduğunun altını çizerek, "Bunların da mutlaka açlık tokluk kan şekerlerini izlemeleri, en azından bir süre şeker açısından bir problem olup olmadığını ortaya koymak gerekir. Bugün yurt dışında doğuma gittiğinizde örneğin Amerika'da doğum yapan anne adayları eğer şeker yükleme testi yapılmadan gittiyse, mutlaka doğum öncesinde gebelik haftası ne olursa olsun orada yaptırmasını istiyorlar. Çünkü pek çok ülke şeker yükleme testini yaptırmamış bir anne adayını doğuma kabul etmiyor" ifadelerini kullandı.

Editör: Kazim Bozkurt