Narenciye ihracatı 1 milyar doları aştı Narenciye ihracatı 1 milyar doları aştı

Yılın ilk 11 ayında halka arza katılan yatırımcı sayısı 99 milyon 188 bin 753'e ulaşarak, halka arzdan toplanan tutar ise 66,3 milyar TL olarak kaydedildi. Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun (MKK) 30 Kasım 2023 tarihli halka arz verilerine göre, 49 şirket bu dönemde halka arz olarak borsada işlem görmeye başladı.

Halka Arz Rekorlarına Göre Şirket Sayısı ve Toplanan Tutar

Ocak-Ekim döneminde 45 şirket halka arz olmuş ve toplam yatırımcı sayısı 89 milyon 986 bin 961'e ulaşmıştı. Bu dönemde gerçekleşen halka arzlardan toplanan tutar ise 62,13 milyar TL olmuştu. Bir önceki yılın tamamında ise toplam 40 şirket halka açılmıştı. Yılın ilk 11 ayında yaşanan bu yükseliş, halka arz piyasasının ne kadar dinamik ve ilgi çekici olduğunu gösteriyor.

Yatırımcı Çeşitliliği ve Piyasa Değerlendirmesi

Halka arza katılan yatırımcı sayısındaki bu artış, piyasadaki çeşitliliği ve bireysel yatırımcıların ilgisini yansıtıyor. Toplanan 66,3 milyar TL'lik tutar ise şirketlerin halka arz süreçlerine duyulan güvenin bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Piyasa analistleri, bu rekorların ekonomideki canlılığın ve şirketlere duyulan güvenin bir yansıması olduğunu vurguluyor.

Editör: Kazim Bozkurt