Galatasaray, beş oyuncuyla kontrat yeniledi Galatasaray, beş oyuncuyla kontrat yeniledi

Süper Lig'de 30. hafta sonu tartışmalı kararlarıyla gündemde olan hakem Halil Umut Meler, ligin 31. haftasında oynanacak İstanbulspor-Rizespor maçında görev alacak. Meler bu maçta hakem olarak değil, Video Yardımcı Hakemi (VAR) olarak görev yapacak.

Kararlar Tepkilere Neden Olmuştu?

Meler, 30. hafta oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçında verdiği bazı kararlarla tepki çekmişti. Verdiği penaltı kararları ve bazı pozisyonlarda VAR incelemesine gitmemesi maçın sonucunu etkilediği yönünde eleştirilere yol açmıştı.

Diğer Haftanın VAR Hakemleri

Halil Umut Meler'in yanı sıra haftanın diğer karşılaşmalarında görev yapacak VAR hakemleri de belli oldu. Galatasaray-Hatayspor maçının VAR hakemliğini Serkan Tokat, Gaziantep FK-Alanyaspor maçının VAR hakemliğini Alper Ulusoy ve Antalyaspor-MKE Ankaragücü maçının VAR hakemliğini ise Tugay Kaan Numanoğlu üstlenecek.

VAR Hakemleri de Tartışılıyor

Süper Lig'de hakem hatalarının önüne geçilmesi için導入 (dǎo rù) edilen VAR sistemi beklenen etkiyi sağlayamadığı için sık sık eleştiriliyor. VAR hakemlerinin verdiği kararlar da zaman zaman tartışmalara neden oluyor. Bu durumun önüne geçilmesi için hakemlerin daha iyi bir eğitim alması ve VAR sisteminin daha etkin bir şekilde kullanılması gerektiğine dair görüşler dile getiriliyor.

Editör: Kazim Bozkurt