"Hafta Sonu Yağmur Var mı?"

Hafta sonu için planlarını yapacak olan vatandaşlar, hava durumunu yakından takip ediyor. Meteoroloji, 9-10 Aralık tarihleri arasında yağmur olasılığını araştırıyor. Hafta sonu yağmur yağacak mı? İşte detaylar haberimizde...

Buldukları sikkeleri müzeye teslim ettiler Buldukları sikkeleri müzeye teslim ettiler

20230116 Adana Icin Sari Kod Uyarisi 599000 653A9E43Bf36440902F3

Meteoroloji Uyarıları: Turuncu ve Sarı Kodlar Dikkat Çekiyor

Meteoroloji, 3 il için turuncu, 11 il için ise sarı kodlu uyarı yayınladı. İstanbul, İzmir ve Antalya gibi kentlerde kuvvetli sağanak ve fırtına bekleniyor. Son değerlendirmelere göre; Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ile Çanakkale'nin doğusu, Diyarbakır ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Mersin ve Adana'nın güney kesimlerinde yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2), Antalya'nın doğusunda çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Antalya'nın doğusundaki yüksek kesimlerde (özellikle Antalya-Konya yolunun Alacabel mevkiinde) kuvvetli karla karışık yağmur ve kar görülebilir. Bu durum, sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara neden olabilir.

1484338

14 İl İçin Meteorolojik Uyarı: Turuncu ve Sarı Alarm Durumu

Turuncu kodlu uyarı, Adana, Mersin ve Antalya illeri için geçerli. Sarı kodlu uyarı ise İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta ve Yalova'da dikkat çekiyor.

Sarı Kod Uyarısı Nedir?

Hava durumu potansiyel tehlikeli: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

'Turuncu kod' ne anlama gelir?

AFAD'ın 'turuncu kodu', sarı koddan daha üst bir seviyeyi ifade ediyor. 'Turuncu kod', hava durumunun tehlikeli olduğunu belirtiyor.

'Turuncu kod', "Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir" uyarısını içeriyor.

Kaynak: haber merkezi