Haber / Gökçe ADAR

30 Ekim 2020'de İzmir'de meydana gelen 6.9'luk depremde, Osmangazi Mahallesi'nde bulunan Yılmaz Erbek Apartmanı'nın yıkılma nedeni hafızalara kazınan söylemler arasında yer almıştı. Yıkılan apartmanın zemin katında bulunan zincir market şubesi için binanın kolonların yıllar önce kesildiği iddia edilmiş, binanın yıkılmasının en büyük sebebinin ise bu kolon kesimi olduğu ileri sürülmüştü. Depremde yıkılan ve hasar alan binaların yerine, yeni konutlar yapılmaya başlanmıştı. Yılmaz Erbek Apartmanı alanında da yeni konut projesi tamamlanmış, konut alanı 5+1 olarak açıklanmıştı. İddiaya göre, apartmanın zemin katında bulunan dairelerin duvarları, zincir market şubesinin yeniden açılması için yıkılmıştı. Konuyu gazetemizin gündeme getirmesinin ardından kamuoyu oluşmuş, apartman sakinleri zemin kattaki duvarların yıkılmasını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İzmir İl Müdürlüğü’ne şikayet ederek konuyu yargıya taşımıştı. İl müdürlüğünden bir cevap hala gelmemişken, apartmanın zemin kattaki duvarları tamamen yıkılarak, bir zincir market için dükkan haline dönüştürülmüştü.

DAİRELER EKSİK KALDI

Apartmanın zemin kattaki daireler dükkana dönüştürülünce, 45 dairesi bulunan binada 37 daire kaldı. Durum böyle olunca, apartman sakinlerinden 8 aile (hane) açıkta kaldı. Açıkta kalan depremzedeler kura çekimine dahil edilmedi. Açıkta kalan ailelere, yetkililer tarafından başka bir apartmandaki veya rezerv alanından daire verilmesi teklif edildi. Durumu kabul etmeyen depremzedeler ise çaresizlik içerisinde ne yapacaklarını düşündüklerini ifade etti. İsmini vermek istemeyen bir depremzede, “Ne olacağı belli değil, kendi apartmanında daire verilemeyen aileleri Egemen Apartmanı’na gönderme ya da rezerv alanından başka bir daire verme teklifinde bulundular” diye konuştu.

‘MÜLK SAHİBİ İÇİN’

Öte yandan kura çekimi sırasında apartman sakinlerine duvar yıkımıyla ilgili bir açıklama yapıldı. Zemin kattaki duvarların neden yıkıldığını soran bir depremzedeye bir yetkilinin, “Mülk sahibi vatandaşı mağdur etmeyelim diye yıktık” dediği öne sürüldü. İsmini vermek istemeyen bir apartman sakini ise, “Kura öncesi oradaki yetkiliye ‘Bu duvarları neden yıktınız? Binada oturacaklar endişeli’ diye sordum. Yetkili de, ‘İzmir’de kimse zeminde daire istemiyor, en azından oradaki ticarethaneyi, mülk sahibi vatandaşı mağdur etmemek düşüncesi ile dükkana dönüştürüldü dedi” ifadelerini kullandı. Duvar yıkımı sonrası binanın sağlamlığını da sorduğunu ifade eden depremzede, “Bize binanın gayet sağlam olduğu ve duvarların bina taşıma sistemine etkisinin olmadığı söylendi” diye konuştu.

‘Doğru değil’

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman, söz konusu duvar yıkımının hiç bir gerekçe ile doğru olmadığını ve olası bir depremde aynı yıkımla karşılaşabileceğini ifade etti. Yıkımın Deprem Yönetmeliği’ne aykırı olduğunu yineleyen Kahraman, “Depremden ders alınmamış. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Deprem Yönetmeliği’ne baktığımız zaman, bu yıkımın yönetmeliğe tamamen aykırı olduğunu görüyoruz. Yönetmelik, dükkan yüksekliğiyle normal kat yüksekliği arasında fark vardır, diyor. Zemin katta yapılacak duvarlar, yönetmeliğe göre üst katta yapılacak duvar oranı 0.80'den küçük olamaz. Yani bu, siz o duvarı yıkamazsınız demek” ifadelerini kullandı.