H5N2, Influenzavirus A'nın (kuş gribi virüsü) bir alt türüdür.

H5N2 Nasıl Bulaşır?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), A(H5N2) kuş gribi kaynaklı ilk insan ölümünün Meksika’da yaşandığını açıkladı. Mart ayında Meksika'nın batısındaki Michoacan eyaletinde bir ailede A(H5N2) kuş gribi vakaları görülmüş ancak bu vakaların hayvan çiftlikleri ya da insan sağlığı üzerinde ciddi bir risk oluşturmadığı belirtilmişti.

Covid-19 pandemisinin etkileri henüz geçmemişken, DSÖ'den korkutan bir virüs açıklaması daha geldi. A(H5N2) kuş gribi nedeniyle Meksika'da ilk insan ölümü yaşandı. Peki, H5N2 nedir ve nasıl bulaşır? İşte H5N2 virüsü hakkında bilinmesi gerekenler.

H5N2 Belirtileri Neler?

DSÖ'nün açıklamasına göre, Mexico City'de ateş, nefes darlığı, ishal ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye kaldırılan 59 yaşındaki bir hasta, 24 Nisan'da hayatını kaybetti. Bu vaka, kuş gribinin A(H5N2) varyantından kaynaklanan laboratuvar ortamında doğrulanmış ilk insan ölümü olarak kayıtlara geçti.

Meteoroloji'den kuvvetli rüzgar uyarısı! Meteoroloji'den kuvvetli rüzgar uyarısı!

H5N2 Nasıl Bulaşır?

Enfeksiyonun kaynağının belirsiz olduğu belirtilen DSÖ açıklamasında, “Bu vakada virüse maruz kalınan kaynak şu anda bilinmemekle birlikte, Meksika'daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsleri rapor edilmiştir" ifadeleri kullanıldı. Öte yandan, hayatını kaybeden hastanın kümes hayvanları veya diğer hayvanlarla temasının bulunmadığı, ancak birçok farklı sağlık sorununun olduğu belirtildi.

Kaynak: haber merkezi