Haber / Gökçe ADAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan mevzuat çalışmasıyla, Kasım 2019 tarihinden itibaren kamuya ait lojmanlar ihale yoluyla satışa çıkarılmaya başlandı. Kamu İhale Bülteni'nde yayımlanan sayıya göre; 2021 yılında toplam ihale sayısı 29 bin 513 olarak belirlendi. 2022 yılında ise; başta İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya gibi şehirlerde olmak üzere yapılacak ihalelerin tarihleri duyurulmaya başlandı. Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürlüğü'nün İzmir'in Güzelbahçe ilçesine bağlı Yalı Mahallesi'nde inşa edilen lüks lojmanlarının ihale tarihi de açıklandı. Güzelbahçe CHP İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, ilçede yaklaşık 4 milyon lira değerindeki denize sıfır kamu lojmanlarının neredeyse yarı fiyatına, içinde oturan karayolları üst yöneticilerine öncelikli olarak satılacağını iddia etti. Bilgen, “3-4 milyon lira değerindeki evleri, 1.5 milyon fiyatına karayollarının genel müdürü, bölge müdürü ve yardımcılarına düpedüz peşkeş çekecekler. Üç maaş, beş maaş devrinden sonra şimdi de sıra kamu mallarına geldi. Giderayak kamu mallarını da adeta batan geminin malları gibi satıyorlar” dedi.

KAZANACAKLAR BELLİ

Lojmanların yapıldığı alanda, üç kata kadar yapılabilecek konutlar için izin verildiğini de söyleyen Bilgen, “Burası Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürlüğü'ne ait bir tesis alanı. Kamunun malı. Bir vatandaş konut yapmak istese, alanda 0.75 emsal bulunuyor yani en fazla 3 katlı bir konut yapabilecekti. Ancak lojman yapıldı ve bu dairelere Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürlüğü'nün yöneticileri, bölge müdürleri, yardımcıları oturtuldu. Çıkardıkları ihale yasasına göre; lojmanlarda oturanlara öncelik verilmesi ve lojmanlarda oturanlara ihalede yüzde 10 indirim hakkı tanınması maddesi mevcut. Dolayısıyla dairelerde oturan yöneticilerde bu ihaleye girecek ve kazanacak. Bu, orada oturan kişilerin Güzelbahçe'de bulunan bu deniz manzaralı lojmanları satın alması için yapılan bir peşkeş ihalesidir” diye konuştu.

PARK TELLE ÇEVRİLDİ

Alan içerisinde kamuya ait olan bir parkın bulunduğunu ancak bu parkın lojmanlara aitmiş gibi duvarla çevrildiğini ifade eden Bilgen, sözlerine şöyle devam etti: “Alanda bir park bulunuyor ve bu park alanı kamuya mal olmuş bir alan yani tüm Güzelbahçelilerin kullanması gereken bir park. Ancak park alanına bir telle duvar çekilmiş, o duvarların yıkılması gerekiyor. Alana daha önce Hükumet Konağı yapılmak istendi. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü söz konusu alana deniz manzaralı lojman yapılmasında ısrar etmesi üzerine Hükumet Konağı projesi hayata geçirilemedi. Hükumet, yıllardır lojmanların ve kamuya ait kampların satışına ilişkin algı yaratırken, Güzelbahçe’de milyonluk deniz manzaralı lojman yapılması akıllara bazı soru işaretlerini getiriyor.”

Öte yandan konutların özellikleri ise; 1410 ada 1 parsel'de (3779 m2) dörder katlı 3 blokta toplam 20 adet lojmanların özellikle şöyle; A Blok: 2 adet 140 m2 daire ve 6 adet 170 m2 daire B Blok: 1 adet 150 m2 daire ve 3 adet 170 m2 daire C Blok: 2 adet 140 m2 daire ve 6 adet 170 m2 daire olarak sıralandı.

Hastaneye ihtiyacımız var

GÜLDER (Güzelbahçe Kültür, Çevre Ve Güzelleştirme Derneği) Başkanı Tuğrul Şahbaz, Güzelbahçelilerin büyük bir hastaneye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, bu ihtiyaçları karşılanmamışken ilçeye lojman yapılmasının kafa karıştırıcı olduğunu ifade etti. Şahbaz, “Bizim Güzelbahçeliler olarak Kaymakanlık binası gibi ve tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğimiz bir hastaneye ihtiyacımız varken bu lojmanların yapılmasını doğru bulmuyoruz. Çok daha acil ihtiyaçlarımız mevcut. Çok yazık” diye konuştu.

Gazetemiz gündeme getirmişti

Güzelbahçe Yalı Mahallesi'ne yapılan lojman inşaatını, gazetemiz 20 Mayıs 2020 tarihinde gündeme getirmişti. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, konuyu TBMM'ye taşımış, lojman inşaatı hakkında, 'Kimler oturacak? Maliyeti ne kadar? Lojmanda kalacak 20 kişi belli mi?’ gibi cevapsız soruların olduğunu dile getirerek, kamuoyunun bilgilendirilmesi çağrısında bulunmuştu.