MİGREN NASIL GEÇER?

Hastalar keyfi ilaç kullanımlarından kaçınmalı ve mutlaka bir uzmana görünmelidir. Uyku düzenine dikkat edilmeli, gecenin belli başlı saatlerinde uykuda olmaya özen gösterilmelidir. Çok ışıklı ortamlarda durulmamalı ve gözler dinlendirici gözlüklerle dinlendirilmelidir. Ek olarak beslenmeye özen göstermek de gerekiyor. Başta kahvaltı olmak üzere hiçbir öğün atlanmamalıdır. Düzenli nefes egzersizleri yapmak migren ağrılarını azaltabilir.

MİGRENE NEDEN OLAN YİYECEKLER

Bazı yiyecekler migren ataklarını tetikleyebilir. Bu yiyecekler de şu şekilde sıralanabilir: Çikolata (kafein ve feniletilamin içerir), hazır et suyu tabletleri, alkollü içecekler, çay- kahve, kola gibi kafeini yüksek içecekler, bakla, narenciyeler, fıstık, olgunlaşmış muz, avokado, eskitilmiş peynirler (tiramin ve feniletilamin içerir), sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş etler (sodyum nitrat içerir) ve sakatatlar, tofu, turşu gibi salamura ve fermente edilmiş gıdalar, maya, bazı deniz ürünleri ve balıklar (ançüez, sardalya vb).

MİGREN NEDEN OLUR? MİGRENİ TETİKLEYEN DURUMLAR

1- Stres ve kaygı: Migrenin hem beslenmeye dayalı hem fiziksel hem de psikolojik nedenleri olabilir. Psikolojik nedenlerin başında ise stres faktörleri geliyor. Hayatında ya da iş yaşamında yüksek oranda stres hisseden kişilerde migren çeşitleri daha sık görülmektedir. Stres ve kaygı faktörlerinden uzaklaştıkça atakların süresi ve şiddeti de azalır.

2- Beslenme alışkanlıkları: Yeni yapılan araştırmalar ve elde edilen bulgular ışığında beslenme alışkanlıklarının da migreni doğrudan doğruya tetiklediğini gözler önüne sermiştir. Kalsiyum, demir ve B vitamini açısından zengin olan gıdaların tüketilmesi tüm ağrı semptomlarını azalttığı gibi migreni de önler.

3- Uyku düzensizliği: Az ve yetersiz uyumak beynin çalışma prensibini derinden etkiler. Bu da birçok farklı sorunun sirayet etmesine neden olabilir. Günde altı saat ya da daha az uyuyan kişilerde migren ağrıları çok şiddetli hissedilebilir. Uykusuzluğa bağlı yorgunluk da en önemli etkenlerden biri olarak gösteriliyor.

MİGRENE İYİ GELEN HAREKET VE EGZERSİZLER

Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin, migren ağrılarına karşı uygulanabilecek egzersizlerle ilgili bilgiler verdi.

Migren belirtileri yaklaşık bir saat öncesinde genellikle boyun bölgesinde hissedilmeye başlar. Giderek üst bölgelere yayılan ağrı hissi bizim için alarm zillerinin çalmaya başladığını gösterir. Bu ağrıyı hissettiğiniz anda öncelikle rahat bir yere uzanın ve başınızı hafifçe arkaya yaslayın. Nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan verecek şekilde önce tek bir derin nefes alın ve bırakın.Tek derin nefes egzersizini dayanabileceğiniz ölçüde birkaç dakika devam ettirin. Art arda kaç derin nefes alabileceğinizi anlayın ve belirlediğiniz sayıda derin nefesi alıp verin. Her derin nefes ardından bir sonraki derin nefes sayısını arttırın. Yani tek nefesten önce iki sonra üç kez arka arkaya olacak şekilde nefes egzersizlerini devam ettirin. Belirlediğiniz nefes sayısına göre derin nefes alma seanslarının sonrasında normal nefese dönüş yapın ve kendinizi hazır hissettiğinizde zorlamadan aynı şekilde derin nefes alın. Ağrının azaldığını hissettiğinizde işlemi zorlanmadan devam ettirin.

MİGREN AĞRISINA İYİ GELECEK 10 ÖNERİ!

1.   Bol Bol Su Tüketimi 

Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için her gün ortalama 2.5 litre su tüketmek büyük önem taşıyor çünkü susuzluk birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bazı anlarda dayanılmayacak kadar şiddetli bir şekilde ortaya çıkan migren ağrısı da bunlardan biri.

Migren ataklarının başladığını hissettiğiniz anda aralıklı olarak bol su tüketirseniz içtiğiniz su dolaşım sisteminizi düzenler ve beyne temiz kan pompalar. Bu da ağrınızı kısa sürede minimum seviyeye indirir.

Suyun bedenimize sağladığı diğer faydaları ve önemini merak ediyorsanız Suyun Önemi Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz? başlıklı içeriğimizi inceleyerek bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

2.    Soğuk Kompres Uygulaması

Migren ağrısına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise soğuk kompres uygulaması. Soğuk kompres uygulamaları doğru şekilde yapıldığı takdirde migren ağrınıza çözüm olabilir. Buzlukta bekletmiş olduğunuz nemli bir havluyu ensenizden başlayarak başınızın en üst noktasına gelecek biçimde yerleştirin ve bir süre karanlık bir odada bu şekilde bekleyin. Ağrınızın ciddi oranda azaldığını fark edeceksiniz.

Migren aynı zamanda ışığa ve sese duyarlı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle migren ağrılarınız şiddetlenmeye başladığı anda kendinizi ışık almayan bir ortama atabilirsiniz. 

3.    Lavanta Buharı

Birçok derde deva olan bitkilerden biri olan lavanta, migren ağrılarının da en iyi çözümlerinden biri. Kaynayan suyun içerisine damlattığınız birkaç damla lavanta yağıyla yapacağınız buhar banyosu ile migren ağrılarınız da buhar olup uçacak.

4.    Aloevera

Doğanın insanlara mucizevi armağanlarından biri olan aloevera bitkisinin faydaları saymakla bitmez. İçerdiği zengin mineral değerleri ile aloevera, migren ataklarıyla kendini gösteren baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. 

Eğer çok sık migren ağrısı yaşıyorsanız, evde bakımını çok rahat bir şekilde üsteleneceğinzi aloevera bitkisi ile başınıza masaj yaparak ağrılarınızı tedavi edebilirsiniz.

5.    Muz

Potasyum kaynağı muz da migren ağrılarına iyi gelen çok lezzetli bir besindir. Katlanması zor migren ağrılarınızın başladığını anladığınızda bir bütün muz yiyerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bunun yanı sıra muz suyu ya da muz lapası da migren ağrılarını gidermeye yardımcı olur. 
Ayrıca bir diğer alternatif olarak da muz kabuğunun içerisine sardığınız birkaç parça muz ile başınıza soğuk kompres yapabilirsiniz.

6.    Zencefil ve Zerdeçal 

Zencefil ve zerdeçal, migren tedavisinde işe yarayacak bitkiler arasındadır. Doğal bir ağrı kesici olma özelliği taşıyan zencefil, migrenle birlikte gelen kusma ve mide bulantısı gibi rahatsızlık veren durumları ortadan kaldırır.

7.    Veba Otu Kürü

Migren ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olabilecek bitkisel tedavi yöntemleri arasında önemli bir yere sahip, kel otu olarak da bilinen veba otu kürü; spazm sökmeye yardımcı olan petasin besini bakımından son derece zengindir. Bu özelliği ile toz şeklinde ya da bir bardak suyun içerisinde kaynatılarak günde iki kez tüketilen veba otu kürü, migren ağrılarına çok iyi gelir.

8.    Chia Tohumu

Chia tohumu da veba otu gibi migrene iyi gelen bitkisel ilaçlardan biridir. Sağlıklı bir yaşam için normal zamanlarda da mutlaka tüketilmesi gereken doğal bir gıda olan chia tohumu, migren ağrıları hissedildiğinde kaynar suyun içerisine atılarak içilebileceği gibi direkt olarak da yenilebilir.

9.    Etkili Bir Masaj 

Maharetli parmaklarla yapılan bir masajın çözemeyeceği bir şey yok! Eğer migren ağrılarınız şiddetlendiyse fesleğen yağı ile şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu rahatlatıcı masaj migren ağrılarınızın giderilmesinde etkili olacaktır.

Ek olarak, fesleğen bitkisinin kökünden ve çiçeklerinden elde edilen fesleğen yağının faydaları saymakla bitmez. Migren tedavisinde oldukça etkili olan bu yağı birkaç kez kokladığınızda da tüm stresiniz azalacak ve ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

10.    Kaliteli Bir Uyku 

Yoğun çalışma saatlerine ya da psikolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olarak düzensiz uyku saatlerine sahip olabilirsiniz fakat yetişkin bir insanın her gün en az yedi saat uyuması gerekmektedir, aksi takdirde vücut dengesi bozulur ve migren ataklarına karşı tüm savunmasını yitirir. Bu nedenle uyku kalitenizi arttıracak ve derin bir uyku uyumanıza yardımcı olacak bir çözüm arayışına girebilirsiniz. Migren atağınız başladığında da kendinizi ışık almayan sessiz bir ortamda uyumaya zorlayın. Uyandığınızda migren ağrınız bitmiş olacak.

EnDolu yaşamak mümkün EnDolu yaşamak mümkün

Eğer uyku problemi yaşıyorsanız uykusuzluk sorununa çözüm olabilecek öneriler için buraya tıklayabilirsiniz. 

11.    Stres Yönetimi

Migren ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en önemli yanıt ise stres yönetimi. Günlük hayatın koşturmasına dalıp çoğu zaman kendimizi unuttuğumuz ve hayatımızı stresi odaklı sürdürmeye çalıştığımız doğru, fakat stresin ve migrenin el ele yürüdüğünü söylesek yanlış olmaz.

Kendinizi yorgun ve stresli hissettiğiniz anlarda kendiniz için kısa bir mola verin ve hayatın akışını durdurun. Temiz hava alın, arkadaşlarınızla tatile çıkın, sevdiklerinizle güzel bir yemek yiyin.

Bir diğer alternatif olarak şehir hayatının yarattığı stresten uzaklaşmak adına kendinizi Kızılcahamam’ın çam ormanları arasında bulunan Çam Termal Hotel’de suyun şifasını bedeninizde hissedin ve kendinizi yenileyin.

12.    Düzenli Nefes Egzersizleri

Bir önceki maddede de belirtmiş olduğumuz gibi migren ağrılarının en önemli tetikçilerinden biri strestir, bu nedenle migren ağrısı yaşayan kişilerin stresten uzak durması çok önemlidir.

Düzenli olarak uyguladığınız nefes egzersizleri, migren ağrılarını azaltmaya ve yok etmeye yardımcı olabilir.  

Stresinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacak nefes teknikleri ile ilgili Stres Seviyenizi Düşürecek Nefes Egzersizi Teknikleri konulu içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

13.    Dik Durmak

Duruş bozuklukları, pek çok sağlık sorununa neden olabilecek ciddi bir durumdur. Migren ağrılarının önüne geçebilmek için eğer duruş bozukluğunuz varsa dik durmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede kaslarınızın arasında oluşabilecek gerginliği azaltarak baş ağrılarınızı önleyebilirsiniz. 

Yoga ve pilates beden duruşunuzu düzenlemeye yardımcı olacak egzersizlerdir. Eğer dik durmakta güçlük çekiyorsanuz bu tarz sporlara yönelebilirsiniz. 

Migren ağrısı kişilerin yaşam kalitesini aşağılara çeken çok zor bir rahatsızlıktır. Nörolojik kökene sahip migren ağrılarından hekim kontrolünde kullanacağınız ilaçlar ile kurtulabilirsiniz. Ayrıca içeriğimizin genelinde söz ettiğimiz bitkisel önerileri dikkate almanın yanı sıra; stresten uzak, kaliteli bir yaşam tarzını benimseyerek de size hayatı zinden eden bu ağrıyı kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.