Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, seyahatseverlerin ve sanat tutkunlarının gözdesi Turistik Doğu Ekspresi'ne alternatif sunacak Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan güzergahlarında çalıştırılacak iki yeni turistik trenin nisan ayında seferlerine başlayacağını ve haziran ayının ortalarına kadar seferlerin devam edeceğini belirtti.

Bakan Uraloğlu, "Ankara-Kars hattında Doğu Ekspresi'nin yanı sıra kış sezonunda sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi büyük talep görüyor ve seyahatseverler, farklı parkurlarda da aynı şekilde turizm amaçlı trenlerin sefere konulması yönünde talepte bulunuyordu. Bu iki trenle bu taleplere cevap verdik" ifadelerine yer verdi.

‘ANKARA-DİYARBAKIR-ANKARA’ TURİSTİK TRENİ

Vatandaşlar tarafından çok talep edilen ve çok sevilen turistik seferlerine yenilerinin eklemekten mutluluk duyduklarını belirten Uraloğlu, "1051 kilometre hat uzunluğunda Ankara-Diyarbakır parkurunda işletilecek Ankara-Diyarbakır-Ankara Turistik Treni; 180 kişi kapasiteli, dokuz yataklı ve bir yemekli vagondan oluşacak. Ankara'dan 19 Nisan Cuma günü saat 15.55’te hareket edecek, Diyarbakır'dan ise 21 Nisan Pazar günü saat 12.00’da seferlerine başlayacak.

Ankara-Diyarbakır seferinde Malatya'da üç saat, Diyarbakır-Ankara seferinde ise Yolçatı'da dört saat, Kayseri'de üç saat turizm amaçlı duracak ve buralardaki tarihi ve kültürel değerleri görme imkanı sunacak" açıklamasında bulundu.

Fiyat bilgisi de paylaşan Bakan Uraloğlu, Ankara-Diyarbakır parkurunda iki kişinin seyahat edebildiği yataklı kabin oda fiyatının 9000 lira, Diyarbakır-Ankara parkurunda ise 8000 lira olarak belirlendiğini ifade etti.

ANKARA-TATVAN-ANKARA TURİSTİK TRENİ

Bakan Uraloğlu, 1262 kilometrelik Ankara-Tatvan-Ankara parkurunda işletilecek turistik trenin ise Ankara’dan 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.55'te seferlerine başlayacağını ifade ederek, "Ankara-Tatvan seferinde Elazığ'da dört saatlik bir duruş gerçekleştirecek. 19 Nisan Cuma günü de Tatvan’dan 06.35’te hareket edecek tren Tatvan-Ankara seferinde Palu'da üç saat, Elazığ'da dört saat ve Kayseri'de üç saatlik duruş yapacak. Ankara-Tatvan-Ankara Turistik Treni, dokuz yataklı vagon ve bir yemekli vagondan oluşuyor" ifadelerini kullandı.

Küresel istikrarsızlıklar karşısında bağlantısallık vurgusu Küresel istikrarsızlıklar karşısında bağlantısallık vurgusu

 
Bakan Uraloğlu, Ankara-Tatvan parkurunda iki kişinin seyahat edebildiği yataklı kabin fiyatının 9900 lira, Tatvan-Ankara parkurunda ise 9000 lira olduğunu belirtti.

Trenin hem alternatif bir tatil seçeneği sunarak Anadolu'nun tarihi, doğal güzelliklerinin keşfedilmesini sağladığını belirten Bakan Uraloğlu, diğer yandan trende seyahatin kendisi tatil gibi olduğunu belirterek, "Fotoğrafseverler için de çok önemli fırsatlar sunuyor. Bu turistik trenlerin de Turistik Doğu Ekspresi gibi çok sevileceğine inanıyoruz. Farklı parkurlarda da turistik trenlerin işletilmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Kaynak: İGFA