Yine Çandarlı yine itlaf

Çandarlı'da yaz öncesi yine sokak hayvanlarına yönelik itlaflar başladı.

Yine Çandarlı yine itlaf

Çandarlı'da yaz öncesi yine sokak hayvanlarına yönelik itlaflar başladı. Son 2 ay içinde sahipli ve sahipsiz 100'e yakın canın itlaf edilmesi üzerine hayvan hakları savunucuları harekete geçti.

İzmir'de yazlık sitelerin yoğun olduğu Çandarlı'da, sezon öncesinde daha önceki yıllarda da yaşanan itlaf olayları yeniden yaşanıyor. İddiaya göre; yaklaşık 1.5 ay önce Çandarlı'da esnaflık yapan F.A'nın, bölge sakini hayvanseverlere, köpekleri zehirleyeceğini söylemesinden kısa süre sonra 24 kedi zehirlenerek can verdi. Söz konusu kişinin daha sonra ise Çandarlı'nın belli bölgelerine zehirli sosisler koyarak 70 civarında sokak hayvanını katlettiği öne sürüldü.

Olayın HAYTAP'a bildirilmesinin ardından, HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder ile birlikte 13 vatandaş, hayvanları katleden kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Önder, “İlk dakikadan beri itlaflar hakkında Çandarlı'da oturan ve olayları takip eden Saadet Soygüzel Doğan ve Cumali Aslan ile zaten bunu kimin yaptığı konusunda bilgiye sahiptik. Ama araştırma yapıp emin olmak istedik. Yaptığımız araştırmalar sonrasında jandarma, savcı ve belediye yetkilileri ile görüştük. Salı günü de bizzat İzmir Valisi Erol Ayyıldız'la bir araya gelerek durumu aktaracağız. Söz konusu kişi sokak hayvanlarından şikayet ederek, whatsapp hattı üzerinden toplanmaları için belediyeye de başvurmuş. Belediye almamış ve bunun üzerine kendi tüm Çandarlı'ya zehir dağıtmış” dedi.

ÜÇ KOLDAN ARAŞTIRMA


Önder sözlerini şöyle sürdürdü; “13 kişi bu katil hakkında suç duyurusunda bulundu. Şu an jandarma ve savcı kanıtları topluyor. Yakında suçlu ortaya çıkacak ve cezasını da alacak. Zaten kendisi birçok hayvanseveri köpekleri zehirleyeceğini söyleyerek daha önce de tehdit etmiş. Hatta 1.5 ay önce de 24 kedi zehirlenerek itlaf edilmiş. Bu kişi aleni insanları defalarca tehdit ettiğine göre yine itlaf yapacaktır. Görüşmeler sırasında canı ölen Emel Ertaş da bizimleydi. Hala kendine gelememişti. Köpeği bir parça sosis ile hemen oracıkta ölmüş. Bu zehri satan yerleri Dikili Belediyesi de araştıracak” dedi. Bundan böyle Çandarlı'da hayvanseverler Cumali Aslan ve Emel Ertaş aracılığıyla ortak çalışmalar da yürüteceklerini kaydeden Önder, “Okullarda hayvan sevgisi ve hakları için eğitimler verilecek. Belediye toplantımızda Başkan Mustafa Tosun'a ilettik; belediyemiz bilgilendirici bilbordlar asacak ve beslenme odağı kuracak” diye konuştu.

CİĞERİMİZ YANIYOR


Zehirlemeler nedeniyle üç köpeğini yitiren ve suçluların ortaya çıkması için çabalayan Cumali Aslan ise şu bilgileri verdi:
“Çandarlı'nın tam merkezinde iki benzinliğin arasından Migros sokağına kadar giden bölgede ağırlıklı olarak yapıldı zehirleme ama ayrıca değişik yerlerde de hedef şaşırtmak için yapılmış. Söz konusu şahıs, verdiği ifadede suçu kabul etmemiş hatta belediyeye suçu atmaya çalışmış. Belediye de şikayetçi olacak. Bu şahıs, beni de tehdit etti, daha evvelki zehirlemelerden önce de hayvan besleyen bakan insanlara 'köpeklerinizi zehirleyeceğim' demiş ve sonrasında köpekler zehirlenmiş. Hiç kimseye zararı olmayan yavru köpekleri bile istemiyor çevresinde bu kişi ve zehirliyor. Benim dört tane sahipli hayvanım zehirlendi. Üçünü kurtaramadım ve kaybettik. Zehri son yiyen köpeğimi çabuk müdahale ile son anda kurtardım. Ciğerimiz yandı.”
Aslan beraberindeki hayvanseverlerle birlikte dün Dikili Kaymakamı Alper Faruk Güngör'ü de ziyaret ettiklerini, ziyarette jandarma dikili komutanı .... in de bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Kaymakamımız bizi dikkatle dinledi ve çok olumlu yaklaştı. Zaten Emniyet ve Jandarma bu olayın aydınlatılması ve suçlu veya suçluların ortaya çıkarılması için ortak bir ekip de kurdular ve çalışıyorlar. Halen incelenmeyen kameralar var, onlar da incelenecek. Umuyorum ki sonuç alacağız.”

Siyanürden 10 kat zararlı


Cumali Aslan zehirlemelerde kullanılan ilaç ile ilgili de şunları söyledi: “Bakın öyle güçlü bir tarım ilacı kullanılmış ki siyanürden bile 10 kat zararlı. Hayvan katillerine örnek olmasın diye adını vermiyorum. Bu söz konusu kişi sosisleri ince ince doğramış, bu ilaçla harmanlamış ve her yere dağıtmış. Bu ilacın hiç kokusu yok, o nedenle hayvanlar farkedemiyor. Sağlık Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Gıda ve Tarım Bakanlığı gibi yetkili kurumlar bu tip ilaçların kontrollerini sıklaştırmalı. Her önüne gelen temin edememeli.”

Bakımevine ziyaret


İzmirli hayvanseverler Çandarlı'daki görüşmelerin ardından Dikili Belediyesi'nin geçici bakımevini de ziyaret etti. Gecen seneki ziyaret sonrasında olumlu gelişmelerin olduğunu açıklayan Önder, “Ameliyathane bitmiş, kulübeler konmuş, direkler dikilmiş. Canlar artık serbest dolaşacakmış. Ali Hatun Lata ve Hakan Dilek Buyurucu'nun gayretleriyle yapıldı tüm bunlar, kendilerine teşekkür ediyorum. Tabii daha fazlasını da bekliyorduk. Örneğin tadilatların hemen bitirilmesini, bir tekniker hekim alınmasını gönüllülerden daha çok düzenleme yapmasını isterdik. Tabii Belediye Başkanı Mustafa Tosun'a bu taleplerimizi de ilettik. Bir veteriner hekimle ayda ancak 30-40 civarı kısırlaştırma yapılabildiğini de öğrendik. Daha iyi hizmet ve canların refahi için başkanlara ve gönüllülere çok iş düşüyor. Umutla takip ediyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER