Yaz aylarında korona belirtileri değişiyor

Salgının belirtilerinin çok yönlü olduğunu kaydeden Bilim Kurulu üyesi, yaz aylarında belirtilerin de değiştiğini söyledi.

Yaz aylarında korona belirtileri değişiyor

Bilim Kurulu üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik Koronavirusun ateş ve öksürük dışında belirtilerinin olduğuna dikkat çekerek yaz aylarında virüsün belirtilerinin değiştiğini kaydetti.

Prof. Dr. İlhami Çelik yaz aylarında Covid-19'un belirtileri olarak bulantı, kusma ve ishalin görülebileceğini ifade etti.

'Azalma söz konusu değil'

Salgında birinci dalganın bitmediğini işaret eden Prof. Dr. İlhami Çelik yaz aylarıyla birlikte vücudun artık daha dirençli olduğunu belirterek, "Yazın çok fazla zatürre ve solunum sıkıntısı yaşamadığımız için virüsün etkisi bu şekilde gözüküyor. Yoğun bakım ünitelerinde halen tedavi gören hastalarımız var. Ortalama 70 yaş üzerinde ölüm görüyorduk, ancak kendi hastanemizde 50 yaş civarında kaybettiğimiz hastalarımız da oldu. Virüsün hastalık yapıcı etkisinde azalma söz konusu değil

Koronavirus vakalarında farklı belirtilen ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Çelik, "Koronavirüsün birçok etkisi var. Uluslararası vakalar var. Nörolojik semptomlar bunlardan bir tanesi. Yaz ayında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtiler oldu. Klasik olan öksürük, ateş ve nefes darlığı idi. Halen öksürük, yüksek ateşi görüyoruz; ama bunların yanında bulantı, kusma ve ishali de görüyoruz. Ciltte döküntü, koku kaybı da halen görülen semptomlar. Mayıs'ta çok sık kemik ve eklem ağrıları yoğun görülmeye başlanmıştı. Haziran ayı itibarıyla yüksek ateş belirtisi devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Sonbaharda vaka sayısı artabilir

Virüsün sonbahar aylarında görülmesinin sıklaşacağını ifade eden Prof. Dr. Çelik, "Sonbaharda insanlar daha çok kapalı alanlara gireceği için vaka sayısında artış olabileceğini söylemek şimdiden mümkün. Eylül ayında meteorolojik durum çok önemli. Salgının seyri, virüsün hastalık yapıcı özelliği belirleyici olacak. Sonbaharda hastalığın yüksek sayılara çıkacağından söz edebiliriz" dedi.

YORUM EKLE

banner92