Yarım derece fark yaşamı yok eder

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin hazırladığı rapora göre 1.5 derecelik küresel ısınma 2 derecelik ısınmaya göre gezegenimiz için daha tehlikesiz.

Yarım derece fark yaşamı yok eder
Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin hazırladığı rapora göre 1.5 derecelik küresel ısınma 2 derecelik ısınmaya göre gezegenimiz için daha tehlikesiz.

ENGİNHükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan bilimsel rapor, küresel ısınmanın 1,5 derece ile sınırlandırılmasının aciliyetini ortaya koydu. 195 ülkenin onayıyla yayımlanan rapor, tehlikeye karşı alınacak önlemleri de içeriyor. Dünya ülkelerinin küresel iklim değişikliğine karşı izleyecekleri yolda ve alacakları kararlarda yol gösterici bir rol oynayacak Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) “Küresel Isınmada 1,5 derece Raporu", olası iklimsel etkiler açısından 1,5 derecelik bir ısınmanın, 2 dereceye göre nispeten daha güvenli olacağı vurgulandı. Rapora göre, küresel sıcaklıkların endüstriyel dönem öncesine göre 2 derece üzerine çıkması, yalnız doğal yaşam alanları ve türlerin kaybıyla sonuçlanmayacak, buzulların erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesi sonucu sağlığı, refahı, güvenliği ve ekonomisiyle insan hayatını doğrudan etkileyecek yıkıcı sonuçlara da yol açacak.

KARARLI ADIM ATIN


WWF'nin İklim Değişikliği Başdanışmanı Dr. Stephen Cornelius, “Rapor üzerinde hükümetler arasında zorlu tartışmalar yaşanmasını bekliyorduk ancak müzakerelerde bilimsel gerçeklerin resmi yetkililerce de teyit edilmesini olumlu karşılıyoruz. Ancak emisyonların azaltılması konusunda halen ülkelerin verdiği taahhüt, küresel ısınmadaki artışı 1,5 derece seviyesinde tutmak için yeterli değil" dedi. Cornelius şöyle dedi:
" Giderek ısınan dünyada yarım derece bile hem insan hem doğa için çok önemli. İklim değişikliğiyle mücadelede en kararlı adımları atmak ve enerji, ulaşım, gıda gibi tüm sektörlerde düşük karbona geçişi hızlandırmaktan başka çaremiz yok. Karbon emisyonlarını çok hızlı bir şekilde düşürmediğimiz sürece, tropikal bölgelerdeki mercan resiflerinden kutuplardaki buzullara kadar bütün ekosistemler çok daha ciddi etkilerle karşı karşıya kalacak."
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER