banner112
banner111

TOKİ yeniden ihalede

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun dava açarak iptal ettirdiği, toplu konut projesi Kasım ayında yeniden ihaleye çıkacak. Plan krizi sürerken, Selvitopu, “Mağdur vatandaşlar Yeditepe konutlarına yerleştirilebilir” dedi.

TOKİ yeniden ihalede

Haber / Gökçe ADAR

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) Karabağlar'da yapmayı planladığı toplu konut projesinde yeni bir gelişme yaşandı. Karabağlar Belediyesi, imar planı olmadan ihaleye çıkıldığı yönündeki itirazını ve Uzundere’de 38 hektarı İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne tahsisli 80 hektarlık alanın tamamının üniversiteye ayrılması yönündeki talebini yargıya taşımış, Ankara 4. İdare Mahkemesi de ihaleyi iptal etmişti. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla TOKİ’yi, yargı kararlarına uygun adımlar atmaya çağırmıştı. Bu gelişmenin ardından Bakanlık ilgili revizyonu yaparak yeni bir imar planı çalışması başlatmıştı. Plan krizi devam ederken tartışmalı süreçte yeni ihale perdesi aralandı. TOKİ, 26 Kasım Cuma günü saat 14.30'da yeniden ihaleye çıkacak.

YEDİTEPE ÖNERİSİ

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ilçede TOKİ tarafından yapılacak Yeditepe İzmir Konutları'nı hatırlatarak, mağdur olan vatandaşlara bu konutların verilmesini talep etti. Selvitopu, şu ifadeleri kullandı: “Bu alan üniversite alanı, bunu ben değil kanunlar söylüyor. Yasalar, kararlar var. Bunu bildikleri halde, kura çekimi yaptılar. Sonra da Karabağlar Belediyesi vatandaşları mağdur ediyor deniliyor. Buna sebep belediye değil, TOKİ'dir. Alanın üniversiteye tahsis edilmesi konusunda kararımız net. Yasalar da buna izin veriyor. İlçede yeterli sayıda konut var. Bizim konut ihtiyacımız yok. Üniversite olsa, öğrencilerin kalacağı bir de yurt olsa iyi olmaz mı? Öğrenciler, buraya gelirse ekonomi de hareketlenir, ilçe de canlanır. Karabağlar'da TOKİ tarafından Yeditepe İzmir konutları yapılıyor. Bu evleri, TOKİ hak sahiplerine versinler, onlar da mağdur olmasın.”

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

TOKİ hak sahipleri ise umutlandıklarını ifade ederek, ihalenin iptal edilebileceği konusunda endişelendiklerini söyledi. Hak sahiplerinden Alişan İnal, “İhalenin yeniden yapılıyor olması demek, ihaleyi alan firmanın inşaatına başlayacağı anlamına geliyor. Bu bizim için müthiş bir haber. Ancak çok da endişeliyiz. Çünkü Karabağlar Belediyesi Başkanı Muhittin Selvitopu'nun bu karara yeniden itiraz edebileceğini düşünüyoruz. Karara itiraz edip, bizi üzmeye devam edecek mi? 30 bin aile mağdur edildi. Nereye kadar mağdur edileceğiz böyle? Kimse bizi düşünmüyor. Sesimizi duyun, ihale iptal etmeyin” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 09:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seval aydemir
Seval aydemir - 9 ay Önce

Bizim hakımızı verin yüzümüzü güldürün kiracılıktan kurtulalım hakımızı istiyoruz duyun artık sesimizi yeter artık cok bekledik artık beklemek istemiyoruz

Songül çiltaş
Songül çiltaş - 9 ay Önce

Liütfen artık mağdur etmeyiniz yeterince bekledik.. Evlere ihtiyacımız var

Evsiz
Evsiz - 9 ay Önce

İns iptal edilmez tekrardan iki yıl daha bekleyecek sabır kalmadı artık beklemekten bıktık walla

Özğül doğan
Özğül doğan - 9 ay Önce

Selvi topuna sadece şunu söylüyorum siz hiç kirada oturdunuzmu ne demek olduğunu biliyor musunuz almayın bu mazlumların ahını bu koltuk sizede kalmaz kimler oturup kalkmasını bu koltuklardan nedir bu hırsınız dünya sizin olsa ne yazar alıp ğötüreceyiniz bizim bir avuç toprak kadar bile yeriniz olmayacak bir ğün ğeçip ğideceyiz bu dünyadan bırakın insanlar şu yalan dünyada 60 yaşından sonra birkerecik kendi evinde otursun neyi paylaşamıyoruz bizler bu vatanın evlatları deyilmiyiz kul hakkı yemeyin o musallaya ğeldiyimizde hiç birimizin öbüründen farkı yok biraz yastığa başınızı koyduğumuzda iyi düşünün

banner101

banner100