Tarımda yeni nesil sulama

Dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyü Vodafone Akıllı Köy, yeni nesil çiftçilere örnek oluşturacak ilk yapay zekay sahip sulama sistemini hayata geçirdi. Sistem, küçük çiftçilerin teknolojiye entegre edilmesini amaçlıyor

Tarımda yeni nesil sulama

Haber/ Gökçe ADAR

Dünyanın ve Türkiye’nin ilk akıllı köyü Vodafone Akıllı Köy’ün, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni nesil kırsal yaşam modeli, bir yandan bitkisel ve hayvansal üretimde verimliliği artırırken, bir yandan da çevresel kalkınmaya katkı sağlıyor. Akıllı sistemleri sayesinde toprak ve su kirliliğinin önüne geçerek tarımsal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayan Vodafone Akıllı Köy, özel ilaçlama ünitesi, erken uyarı sistemi, sulama yönetimi ve çiftçi bilgilendirme eğitimleri ile çevreci tarımcılıkta Türkiye’deki tüm köyler için model oluşturuyor. Vodafone Akıllı Köy, çiftçilere örnek oluşturacak bir işbirliğine daha imza atarak, Türkiye'nin ilk yapay zekaya sahip sulamasını hayata geçirdi. Ocak ayında kurulan ve Türkiye'de satışı başlayan yeni nesil sulama sistemi NetBeat düzenlenen lansman toplantısı Vodafone Akıllı Köy'de tanıtıldı. NETAFIM Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon, NetBeat'in çiftçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacakları bir sistem olduğunu dile getirerek, şu ifadeleri kullandı: “NetBeat, otomatik sulama, gübreleme ve mahsül koruma sağlayan ilk dijital çözümdür. Her şeyi tek bir kapalı döngü platformunda birleştiren NetBeat, çiftçinin sulama yerini, bulunduğu her yerden kolayca izlemelerini, analiz etmelerini ve kontrol etmelerini sağlar. En gelişmiş kurumsal çiftliklerden küçük ölçekli üreticilere kadar, NetBeat, tüm çiftçilerin ihtiyaçlarını ve bütçelerini karşılayacak bir çözüme sahiptir.”

Üretici kontrol edebilecek

NETAFIM Asya Pasifik Başkanı Ofer Oveed da, yeni nesil çiftçilerin geleneksel yöntemlerle üretim yapmak istemediklerinden bahsederek, "Yeni nesil sulama sistemi, çiftçilerin az kaynak kullanarak üretiminin yapılmasını sağlıyor. Yeni çiftçi jenerasyonu ellerini çamura sokmak istemiyorlar. Her şeyi dijital yapmak istiyorlar. Bu sistemle birlikte, sulama dijital olarak yapılacak ve çiftçi dijital olarak üretimini kontol edebilecek" dedi. Sistemin, küçük üreticilerin az kaynak kullanarak büyük üretimlerin yapmasını amaçladığını belirten Oveed, yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi NetBeat ile yeni nesil çiftçilerin kalıcı olmasını istediklerini ifade etti.

Parmaklarının ucunda olacak

NETAFIM Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız ise, "Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor. Çiftçi artık geleneksel yöntemleri istemiyor. NetBeat, çiftiye arazini uzaktan kontrol etme imkanı soruyor. Çiftçinin, tarlasında olup biten her şey parmağının ucunda oluyor" dedi. Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın da tarımda büyük sorunların yaşandığını ve sektör için küçük çiftçinin varlığının önemli olduğunu ifade ederek, yapay zekaya sahip sulama sisteminin küçük çiftçilerin sektörde kalmalarını sağlayacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından, Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat moderetörlüğünde, TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Yıldırım, Önder Çiftçiler Derneği Başkanı Üretici Erol Sözen, Üretici Murat Salih, NETAFIM Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon'ın konuşmacı olduğu 'Tarımda Akıllı Sulama 4.0 Paneli' düzenlendi. Panelde, akıllı sulama sisteminin öneminden bahsedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER